Този път вотът на недоверие беше насочен срещу правителството по темата за провала в сферата на околната среда. Инициатори са партия "Величие", а подкрепа им оказаха и МЕЧ и "Възраждане". Гласуването показа 131 депутати "против" падането на кабинета и 83 "за", сред които, освен инициаторите, се откроиха и представители на ПП-ДБ и АПС.
Вътрешнокоалиционни напрежения
"Предвид динамиката на отношенията вътре в коалицията между "Продължаваме Промяната" и "Демократична България" не е изненада. Предвид акциите, които някои институции проведоха срещу кметове на "Продължаваме Промяната", също не е изненада. Тези наказателни акции пораждат такъв тип контрадействия от страна на лидерите на "Продължаваме Промяната". Те категорично казаха, че оттук нататък ще бъдат опозиция. Не че досега не са били, но имаше едно колебание по някои теми дали да подкрепят управляващите, или да бъдат твърдо против това правителство", каза политологът Георги Киряков в студиото на "България сутрин".
PR експертът доц. Александър Христов обърна внимание, че вотовете на недоверие са стандартен инструмент на опозицията за демонстриране на присъствие и легитимност.
"Винаги, в каквато и да е ситуация, опозицията по този начин се опитва да покаже характера си, да покаже присъствие и да се легитимира. Това е нещо абсолютно нормално. Въпросът е, че тази опозиция, която имаме в момента, е напълно разделена, разединена и нехомогенна. И то по много ясни причини", коментира доц. Христов в ефира на Bulgaria ON AIR.
Доц. Христов подчерта, че съвместното гласуване между ПП-ДБ и партии като "Възраждане" и МЕЧ е потенциална "бомба със закъснител", която управляващите могат да използват срещу тях.
Въпреки натиска и напрежението, според Киряков разделението между ПП и ДБ в момента не би било изгодно, а дори пагубно за двете формации, особено предстоящите президентски избори. Доц. Христов допълни, че "Демократична България" поддържа последователна комуникационна политика, докато "Продължаваме Промяната" се отличава с хаотични действия и трудности в управлението, което се проявява и в случаите с местните кметове.
"Вчера, мисля, че Божидар Божанов каза, че работят по запазване на добрите отношения вътре – образно казано. Но очевидно е, че вътрешно-коалиционните отношения няма да се развиват добре именно заради тези спорни позиции на "Продължаваме Промяната" и заради желанието им да се изявяват като опозиция заедно с "Величие", МЕЧ и "Възраждане". Наистина стъпват по много тънък лед", заяви Киряков.
По отношение на кадровата политика, Киряков и доц. Христов единодушно заявиха, че ПП трябва да изгради ясна и последователна стратегия, за да запази доверието на избирателите и да стабилизира вътрешните си редици. Това е особено важно предвид нарастващите критики и проблеми около партията.
На въпроса дали ПП може да се изчисти от имиджовото петно, доц. Христов отговори, че това е възможно, но процесът ще бъде бавен, тъй като ударът е нанесен точно в сърцето на партията, която се позиционираше като борец с корупцията.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.