Адвокатите на варненския кмет Благомир Коцев поискаха от Софийския апелативен съд да отмени постоянния му арест. Те атакуваха както разглеждането на делото в София, така и действията на разследващите органи.
Четвърти час продължава съдебното заседание по мерките за неотклонение на Коцев и на останалите трима обвиняеми за корупционни престъпления, съобщи БНР.
Кметът на Варна Благомир Коцев заяви пред Софийския апелативен съд, че акцията е поръчка срещу него.
"Не съм юрист, аз съм кмет, но това ми прилича на поръчка на една недоволна жена, която не е спечелила обществена поръчка на висока цена. Вярвам в своята правота", каза кметът пред съдиите, които решават мярката му за неотклонение.
Общинските съветници от "Продължаваме промяната" Йордан Кателиев и Николай Стефанов заявиха, че ще съдействат на разследващите.
"Не познавам тези хора, познавам единствено Йордан, който поддържаше климатиците. Вярвам, че ще вземете най-разумното решение", каза в съдебната зала бизнесменът Ивайло Маринов.
Днес бяха представени 59 нови страници срещу Благомир Коцев. В началото на заседанието адвокатите се запознаха с тях в рамките на 20 минути.
Жребий вчера определи и тримата съдии, които трябва да се произнесат. Това са Атанаска Китипова, Александър Желязков и Десислав Любомиров. Докладчик по делото е съдия Китипова.
Представители на френското, нидерландското, и английското посолства дойдоха пред съдебната зала.
Тримата адвокати на Коцев днес атакуваха обвинението по три пункта - че в организираната престъпна група за корупционни престъпления е включен неизвестен депутат, за да може делото да се гледа в София; че действията по разследване са били в условията на неотложност, въпреки че разследването е от миналия ноември; заради отказа от показанията срещу варненския кмет от неговия бивш заместник Диан Иванов, който вчера обяви, че ги е дал под натиск на инспектор от Антикорупционната комисия.
Според адвокат Ина Лулчева другият основен свидетел - бизнесдамата Пламенка Димитрова, която подава сигнал миналата година с твърдения, че ѝ е бил поискан подкуп от обществена поръчка, е действала икономически мотивирана, защото е загубила обществена поръчка. Тази загуба е била потвърдена от КЗК и от съда, което се е случило за първи път, след като в продължение на 15 години бизнесдамата е печелила обществени поръчки общо за над 52 млн. лева.
Според защитниците доказателства за съпричастност на Коцев към повдигнатите му обвинения няма. Не може и да се иска задържането му под стража заради това, че заема висока обществена позиция, каквито тези се чуха по време на разглеждане на мярката за неотклонение в Софийския градски съд.
Въпреки призивите на председателя на съдебния състав съдия Александър Желязков, който е заместник-председател на Софийския апелативен съд, да няма политически послания в залата, защитата на Коцев на няколко пъти определи делото като политическо и тенденциозно, защото Коцев е избран от "Продължаваме промяната".
В момента говорят адвокатите на останалите трима задържани, след което ще говори и прокурорът, който оспорва по-леките мерки за неотклонение на задържаните, след което се чака и решението на Софийския апелативен съд.
По-рано през деня много депутати от ПП-ДБ, близки на задържаните и представители на дипломатически мисии в България проследиха съдебното заседание.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.