IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Инж. Кировски: Новият закон за храните само ще повиши цените

В него има заложени много капани

Инж. Кировски: Новият закон за храните само ще повиши цените

Предложеният Закон за веригите на доставки на храни беше предвиден като предпазна мярка за укротяване на цените, но няма да проработи. Той ще наложи увеличаване на административния капацитет за регулярни отчети, подписване на множество договори, което само ще повиши цените. Законът няма да бъде приет в сегашния си вид, коментира инж. Стойко Кировски, председател на Съюза на преработвателите на плодове и зеленчуци, в предаването "Бизнес старт" с водеща Роселина Петкова.

През месец юни за обществено обсъждане беше публикуван правителствен проект на Закон за веригата на доставки на земеделски продукти и храни, който трябва да създаде повече  прозрачност и проследяемост и равнопоставеност в отношенията между участниците във веригата на доставки на земеделски продукти и храни. Българската стопанска камара организира във вторник дискусия на тема "Продоволствената сигурност на страната под заплаха", която да дискутира закона, но нея няма да присъстват представители на Министерството на земеделието и храните, тъй като искали да се запознаят с близо 180 страници възражение, каза Кировски.

"Този закон вместо да намали цените, ще създаде толкова много проблеми на производствените предприятия, че цените ще се вдигнат. В него има заложени много капани, които ще влошат много търговските условия, които в момента никак не са лоши - инфлацията се поукроти, няма спекулативни вдигания на цени. Такъв регулационен закон по-скоро много ще навреди, отколкото ще помогне."

Рисковете пред сектора за преработка на храни са най-вече свързани с липсата на суровина. За последните 35 години производството на плодове и зеленчуци в България е спаднало близо десет пъти, коментира Кировски. Друг сериозен проблем е липсата на работна ръка, като някои от компаниите успяват да намерят решение чрез внос на работници от чужбина. В същото време търговските вериги притискат доставчиците за все по-ниски и по-ниски цени, добави той.

В тази ситуация българските производители работят на изключителни ниска печалба от между 3%-7%, а при търговците тя е много по-голяма, каза Кировски.  

"Един такъв закон - ако се наложи - би бил много по-полезен на търговците, отколкото на производителите. Ние, производителите, едвам свързваме двата края."

Реколтата от плодове е много силно засегната от климатичните условия - бури и застудяване, като цените са се покачили с най-малко 50%. Ние не можем да си вдигнем цените, тъй като не срещаме подкрепа от веригите и държавата, каза Кировски.

"От най-високо държавно ниво говореха пред българските потребители, че всеки който си вдигне цените е спекулант... Ако не си вдигнем цените, при тези цени на плодовете и зеленчуците нашите предприятия ще фалират."

Има различна механизми, които държавата може да предриеме в подкрепа на сектора, извън пряката държавна помощ. Бизнесът остана и без сериозни външни пазари, след като загуби възможността да изнася за Русия заради войната, добави Кировски. В Европа българската стока не е популярна и българските фирми са принудени да продават чрез чужди марки.

В коментар за опасенията от повишаване на цените с влизането на България в еврозоната, Кировски каза, че държавата има достатъчно структури, които могат да упражняват контрол. Борбата със спекулата не е толкова трудно, но "този закон няма да свърши тази работа. Този закон само ще затрудни максимално и производители, и потребители, и търговци."  

Могат ли производителите да купуват суровина от чужбина, имаше ли реален ефект от бойкота на големите търговски вериги, как се развива сектор "Производство и преработка на плодове и зеленчуци" може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
България
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата