На този етап, въпреки сигналите от други държави за намаляване на доставките на природен газ от Русия, за България няма регистрирани проблеми, съобщи пред журналисти зам.-министърът на икономиката и енергетиката Антон Павлов.
"Към 8 часа тази сутрин, когато пристигат последните оперативни данни, няма индикация за намаляване нито на налягането, нито на обемите", заяви той. На базата на това България е изряден партньор и изпълнява своите задължения за транзит към Турция, Гърция и Македония, категоричен беше още зам.-министърът.
Хранилището в Чирен продължава да се пълни и към тази сутрин в него има 457 млн. куб. метра. „Нагнетяването продължава въпреки липсата на финансови средства, но едва ли ще бъде постигнат пълният обем от 550 млн. куб. метра“, уточни Павлов.Заместник-министърът направи коментар и по отношение на газовите връзки, които в случай на криза биха могли да ни доставят суровина. По всички проекти има закъснение с между 3 и 5 години, посочи той и допълни, че в някои случаи се касае дори за умишлено забавяне.
„По отношение на връзката със Сърбия работата отново се забавя заради значими археологически находки по трасето. Сега ще трябва да се потърси вариант как да бъдат заобиколени“, обясни Павлов.
Стойността на българския участък от газовата връзка с Турция ще струва около 100 млн. евро, уточни Павлов и коментира, че все още става въпрос за предварителни проучвания и точната цена ще бъде определена след като приключи проучвателната фаза на проекта.
На 16-17 октомври в Истанбул ще се състои среща, на която трябва да бъде подписан договор за конфиденциалност по отношение на газовата връзка с турската страна. "Ние сме готови с проучванията, чакаме Турция да ни предложи стойностите на цената за природния газ и транзитните такси", заяви още Павлов.
По отношение на газовата връзка с Турция, както и за тази с Гърция, основният проблем е всъщност финансирането, коментира той и допълни, че се водят активни преговори за отпускане на средства от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) за реализацията на връзката Комотини - Стара Загора.
„Работата по проучванията за природен газ и петрол от Черно море не са спрени, работи се активно, но във всеки блок ситуацията е различна“, обясни Павлов. Той допълни, че на този етап местният добив осигурява между 5 и 10% от нуждите ни от природен газ.
Във връзка със смяната на директора на "Южен поток - България" Павлов заяви, че увеличението на капитала на компанията, срещу което възрази министър Васил Щонов, е факт и средствата са внесени.
"Целта сега е те да не бъдат харчени, което зависи от подписите на двамата изпълнителни директори от българска и руска страна“, коментира зам.-министърът.
Още новини за енергетика четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.