Турски правителствен представител заяви днес, че Турция няма да разреши на коалиционните сили, водени от САЩ, да извършват нападения срещу джихадистите в Сирия и Ирак от турски военновъздушни бази, нито ще участва във военни операции срещу групировката Ислямска държава, предаде агенция Франс прес, цитирана от Танюг.
"Турция няма да участва в никакви военни операции, но се концентрира изцяло върху хуманитарните операции", каза турският представител, пожелал да остане анонимен, за агенция Франс прес.
И през 2003 г. Турция не разреши на САЩ да разположат 60 000 войници на нейна територия и да използват нейните военновъздушни бази в борбата срещу режима на Саддам Хюсеин, което тогава доведе до напрежение в отношенията между Вашингтон и Анкара.
Турция е критикувана, че непряко насърчава Ислямска държава, като подкрепя ислямистите, противници на сирийския президент Башар ал Асад. Анкара отхвърля тези твърдения.
Турция смята, че е жертва на Ислямска държава, чиито джихадисти държат за заложници турски граждани, сред които дипломати и деца, отвлечени от турското консулство в Мосул на 11 юни. Затова Анкара се колебае да поеме по-значителна роля в борбата с джихадистите, опасявайки се това да не затрудни освобождаването на заложниците.
Екстремистите от Ислямска държава започнаха офанзива през април, когато завзеха втория по големина иракски град Мосул, а след това поеха контрола над значителни територии в северните части на Ирак и Сирия по границата с Турция.
Турция е единствената мюсюлманска страна в коалицията от 10 държави, които на последната среща на върха на НАТО се съгласиха да се борят срещу Ислямска държава, отбелязва Франс прес.
(БТА)