Колумбийското правителство и Революционните въоръжени сили на Колумбия (ФАРК) подписаха нова, променена версия на мирното споразумение, след като колумбийските гласоподаватели отхвърлиха предишното споразумение на референдум, предадоха Асошиейтед прес и Франс прес.
Ръководителят на правителствената делегация на преговорите Умберто де ла Кайе заяви, че той и ръководителят на делегацията на ФАРК Лусиано Марин, с псевдоним Иван Маркес, са подписали в Куба споразумението, целящо да сложи край на конфликта, отнел живота на над 220 000 души. Все още не е известно дали новото споразумение също ще бъде гласувано на референдум, отбелязва АП.
ФАРК и колумбийският президент Хуан Мануел Сантос подписаха предишната версия на мирното споразумение на 26 септември. На 2 октомври обаче гласоподавателите го отхвърлиха със само 55 000 гласа.
Преговорите по новото споразумение са били интензивни, увери Де ла Кайе. "Работихме 15 дни и нощи, за да постигнем това ново споразумение", подчерта той.
"Новото споразумение трябва да стане компромис за всички колумбийци", се казва в изявлението на преговарящите, цитирано от АФП.
Първоначалното споразумение предвиждаше ФАРК да сложи оръжието и да стане политическа партия, но гласувалите против него, водени от бившия президент Алваро Урибе, искат по-строги санкции за бившите партизани.
Държавният секретар на САЩ Джон Кери поздрави колумбийското правителство за подписването на преразгледаното мирно споразумение. "Президентът Сантос и неговата делегация на преговорите, противниците на предишното споразумение и другите важни представители на колумбийското общество заслужават похвала за участието във важния национален диалог при взаимно уважение, последвал след референдума", подчертава Кери, цитиран от ТАСС.
Той отбелязва, че новото споразумение е постигнато след многочасови преговори на противниците и привържениците на предишното споразумение и предупреждава, че "след 52 години война нито едно мирно споразумение не може да устройва всички".
/БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Dow Jones отписа над 500 пункта след първото заседание на Фед под ръководството на Уорш
Кадър на деня за 17 юни
BYD засилва присъствието си в луксозния сегмент в Китай с по-достъпен SUV
Георги Захариев: SpaceX демократизира пазара, като ритейл инвеститорите купуват визията на Мъск
Кристин Лагард: Изкуственият интелект е огромен риск за финансовата стабилност
Сделката на Тръмп с Иран рискува да е по-слаба от договореното от Барак Обама
Хороскоп за 18 юни 2026 г.: Овните да грабнат шанса си, Девите ги очаква успех
Каква е връзката между вирусите, ваксините и деменцията?
Северна Америка притежава огромни запаси от редкоземни елементи
15 емблематични коли, които отиват в историята през 2026 г.
Сухота в устата: Защо ЕГН-то не е виновно и кои лекарства ни "пресушават"?
Рецепта за испанска салата с хамон
Ферари трябва да определи Люис като приоритет за титлата
Спортът по телевизията днес, 18 юни
Мачовете по телевизията днес, 18 юни
Още един кандидат да появи за халф на Нюкасъл
Англия тръгна с победа, Кейн и Ливакович блестят
Трансферен удар! ЦСКА привлича шампион на Аржентина
Дневен хороскоп за 18 юни, четвъртък
Психолози: съжалението може да е най-полезната емоция след 40
5 градинарски трика за повече краставици
Италианска Peperonata с чушки
Трудностите приключват за 3 зодии след 18 юни
DARA танцува Bangaranga с Джокович и дъщеря му Тара
Евростат: България с най-висока инфлация в еврозоната през май
Дара, Джокович и дъщеря му танцуват Bangaranga (ВИДЕО)
31 пияни или дрогирани шофьори спипа КАТ за ден
19-годишна дрифтърка отнесе 1500 евро глоба (ВИДЕО)
Разбиха поредната наркооранжерия край Варна (СНИМКИ)
Наградиха варненски ученици, осмелили се да се включат в предизвикателството „Да сърфираме безопасно и по правилата“
Китай ще изстреля първия си сателит за наблюдение на космически отпадъци
Извънземните вероятно съществуват: 3 причини, за да не ни посещават
Луната скрива Венера днес: Къде ще видят явлението на живо
Мисията на сондата MAVEN на НАСА приключи след 11 години
Две почти непокътнати римски статуи са открити в Израел
Северна Америка разполага с редкоземни елементи за десетилетия напред