IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Как реагираха световните лидери на падането на режима на Асад?

Все още не се знае къде е бившият сирийски лидер

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Режимът на Башар Асад рухна след светкавична офанзива, водена от радикалната ислямистка групировка "Хаят Тахрир аш Шам", която е бивш сирийски клон на "Ал Каида“. В момента не се знае каква е била съдбата на диктатора. Данни от полета му показват, че самолетът, с който е излетял от Сирия, рязко е изчезнал от радарите, като се спекулира, че той може и да е бил свален.

Но как реагира Европа и света на падането на режима на Асад?

Френският президент Еманюел Макрон заяви, че "варварската държавност“ в Сирия е паднала с отстраняването на президента Башар Асад и подчерта, че Париж остава "ангажиран със сигурността на всички“ в региона.

"Варварската държавност падна. Най-после. Отдавам почит на сирийския народ, на неговата смелост, на неговото търпение. В този момент на несигурност му пожелавам мир, свобода и единство", написа Макрон в социалната мрежа "Екс". "Франция ще остане ангажирана със сигурността на всички в Близкия изток", допълни той.

Франция обаче е обезпокоена от присъствието на джихадисти, по-специално на такива, които са френски граждани, на сирийска територия, както и от риска заплаха да се пренесе към Европа. Трябва да "избегнем възраждането на терористични движения, които могат да дестабилизират региона", подчерта Макрон.

Франция призовава сирийците да отхвърлят "екстремизма", заяви днес говорителят на френското външно министерство Кристоф Льомоан.

"Въпреки че режимът на Башар Асад не спира да настройва сирийците едни срещу други, а Сирия е раздробена и фрагментирана, настъпи времето за единство", допълни Льомоан. Той призова "всички сирийци да се обединят, да се помирят и да отхвърлят всички форми на екстремизъм".

Германският канцлер Олаф Шолц определи края на режима на Башар Асад в Сирия като "добра новина" и призова да се предпазят всички религиозни и етнически малцинства в страната, както и да се търси "политическо решение" на кризата.

"Башар Асад брутално потискаше собствения си народ. На неговата съвест тежат безброй много животи. Той принуди много хора да избягат от Сирия и много от тях дойдоха в Германия", пише в изявление на германския канцлер.

В същото време "сега е от съществено значение в Сирия бързо да се възстанови върховенството на закона и реда". Чуждестранната "намеса" в страната трябва да бъде преустановена, допълва Шолц, имайки предвид Русия, Иран и Турция.

"Всички религиозни общности и малцинства трябва да бъдат предпазени", пише още Шолц. Важно е да се работи за "политическо решение на конфликта в Сирия съгласно Резолюция 2254 на Съвета за сигурност на ООН", подчертава той.

Резолюция 2254 на Съвета за сигурност определя параметри, свързани с политическото уреждане на започналия през 2011 г. конфликт в Сирия. Резолюцията бе приета през 2015 г.

По-рано днес германската външна министърка Аналена Бербок изрази загриженост от възможността след отстраняването на Асад управлението на Сирия да бъде поето от "други радикални сили".

Вицепремиерът на Обединеното кралство Анджела Рейнър каза, че ако режимът на Асад е паднал, тогава правителството "приветства тази новина".

Турският министър на външните работи Хакан Фидан заяви, че правителството на Сирия е рухнало, след като водените от ислямисти бунтовници обявиха, че са превзели Дамаск и са свалили президента Башар Асад след 5 десетилетия управление на партията Баас, предаде АФП.

Първият дипломат на Турция говори в Катар, след като съботните срещи с руските и иранските му колеги по въпросите на Сирия бяха объркани от светкавичното настъпление на бунтовниците, при което те навлязоха в Дамаск.

"Режимът на Асад се срина и контролът над страната преминава от едни ръце в други“, заяви Фидан на Форума за международен политически диалог в Доха и добави, че Асад „вероятно е извън Сирия", когато беше попитан за местонахождението му."

"Това не се е случило за една нощ. През последните 13 години страната е в смут", добави Фидан, визирайки продължителната гражданска война, започнала с репресиите на Асад срещу демократичните протести през 2011 г.

Турция, без да участва пряко, подкрепя различни бунтовнически движения и гледа благосклонно на бързото настъпление в Сирия.

Падането от власт на сирийския президент Башар Асад показва слабостта на неговите руски и ирански поддръжници. Това заяви дипломат номер едно на ЕС, бившата естонска премиерка Кая Калас, предаде Франс прес.

"Краят на диктатурата на Асад е едно положително и очаквано развитие от дълго време. Това показва също така слабостта на поддръжниците на Асад - Русия и Иран", написа Калас в Екс.

Тя добави, че приоритет на ЕС е да гарантира сигурността в региона и да се ангажира да работи с всички конструктивни партньори в Сирия и в по-общ план в региона.

"Процесът на възстановяване на Сирия ще бъде дълъг и сложен и всички страни трябва да са готови да се ангажират по един конструктивен начин", каза Калас.

Израелският премиер Бенямин Нетаняху приветства отстраняването на сирийския президент Башар Асад като "исторически ден" и посочи, че той е бил "централно звено" от "оста на злото", предаде Франс прес.

"Това е исторически ден за Близкия изток" и "пряко следствие от ударите, които нанесохме на Иран и (ливанската шиитска групировка) "Хизбула" – основните поддръжници на режима на Асад", каза Нетаняху.

Премиерът направи това изявление по време на посещение на окупираните от Израел Голански възвишения, които се намират близо до границата със Сирия. Нетаняху съобщи, че е разпоредил разполагането на части на израелската армия в някои райони от буферната зона между Израел и Сирия, допълва Ройтерс.

"Няма да позволим на нито една вражеска сила да се позиционира по нашата граница", подчерта израелският лидер.  

Междувременно израелският министър на отбраната Израел Кац потвърди решението за разполагане на военни в контролираната от ООН буферна зона. Кац заяви в телевизионно обръщение, че Израел е решен да гарантира сигурността на своите граждани, които живеят на Голанските възвишения.

А как реагира съюзникът на Асад - Русия?

Русия заяви, че сирийският президент Башар Асад е подал отавка от поста си и е напуснал Сирия, след светкавичната офанзива на бунтовнически фракции, предадоха световните агенции.

След преговори между Асад и известен брой участници във въоръжения конфликт на територията на Сирия, Асад реши да подаде оставка от президентския си пост и да напусне страната, като даде инструкции да се пристъпи към трансфер във властта по един мирен начин, поясни говорителката на руското външно министерство Мария Захарова.

В изявлението не се казва къде се намира сега Асад, но се подчертава, че Русия не е взимала участие в разговорите относно неговото отпътуване от Сирия, отбелязва Ройтерс.

В текста се казва, че Москва е изключително обезпокоена от събитията в Сирия и призовава всички страни да се въздържат от насилие и да разрешават всички въпроси, свързани с управлението чрез политически средства. В тази връзка Русия е в контакт с всички сирийски опозиционни групи.

Руските бази в Сирия са поставени в състояние на висока тревога, но няма сериозни заплахи понастоящем за тях, се казва в изявлението на Захарова, цитирано от Франс прес и от Ройтерс.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата