IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Двуглавото чудовище, което преследва икономиката, има име: Стагфлация

Все още не е ясно колко дълго Тръмп възнамерява да задържи митата в сила

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Решението на президента Тръмп драстично да повиши митата върху вноса заплашва САЩ с неудобна комбинация от по-слаб или дори стагниращ растеж и по-високи цени – понякога наричани „стагфлация“.

САЩ наложиха мита от 25% на Мексико и Канада и още 10% увеличение на Китай след увеличението с 10% миналия месец. Те „ще бъдат изключително разрушителни за бизнес инвестиционните планове“, каза Рей Фарис, главен икономист в Prudential PLC. „Те ще бъдат инфлационни, така че ще бъдат шок за реалните доходи на домакинствата, точно както растежът на доходите на домакинствата се забавя поради по-бавното нарастване на заетостта и заплатите“, каза той.

Все още не е ясно колко дълго Тръмп възнамерява да задържи митата в сила. Министърът на търговията Хауърд Лътник предположи във вторник следобед по Fox Business, че може да се работи по връщане назад.

Икономисти коментираха, че ако останат, тогава шансовете за рецесия значително ще се повишат, пише The Wall Street Journal.

Китай и Мексико са първите два източника на потребителска електроника, продавана в търговеца на дребно Best Buy , каза главният изпълнителен директор Кори Бари пред анализатори във вторник. „Очакваме, че нашите доставчици в целия ни асортимент ще прехвърлят определено ниво на тарифни разходи към търговците на дребно, което прави увеличението на цените за американските потребители много вероятно“, каза Бари. Акциите на компанията се сринаха с 13% в разгара на общото отстъпление на фондовия пазар.

Brothers International Food Holdings, базирана в Рочестър, Ню Йорк, внася манго и авокадо от Мексико и продава плодови сокове, пюрета и концентрати от замразени храни на производители на храни и напитки. Новите тарифи принуждават компанията от 95 души да прехвърли увеличенията на цените на своите клиенти или да приеме по-ниски маржове на печалба.

Много от клиентите на компанията ускориха доставките през януари в очакване на митата.

„Подготвяме се за по-слаби продажби през следващите месеци“, каза главният оперативен директор Джак Уитиър.

Тръмп и неговите съветници казаха, че може да са оправдани някои краткосрочни проблеми за постигане на дългосрочните амбиции на администрацията за преустройство на американската икономика. Те също така казаха, че техните стъпки за увеличаване на производството на енергия могат да компенсират по-високите цени на стоките.

Въпреки това митата са особено трудна икономическа заплаха, с която Федералният резерв трябва да се справи. Неговият мандат е да поддържа инфлацията ниска и стабилна, като същевременно поддържа здрав пазар на труда. Митата представляват „шок на предлагането“, който едновременно повишава инфлацията, което изисква по-високи лихвени проценти, и вреди на заетостта, което изисква по-ниски ставки. Федералният резерв ще трябва да избере на коя заплаха да наблегне.

„Влошаването на пазара на труда заедно с по-високата инфлация може да представлява труден избор“, каза президентът на Фед в Сейнт Луис Алберто Мусалем на икономическа конференция във Вашингтон в понеделник.

Президентът на Федералния резерв на Ню Йорк Джон Уилямс каза във вторник на събитие, организирано от Bloomberg, че очаква митата да доведат до по-висока инфлация тази година, отколкото е очаквал.

„Митата върху потребителските стоки”, каза той, „филтрират цените, които потребителите плащат. Това се случва сравнително скоро. Междувременно митата върху междинните стоки отнемат повече време, за да се появят, но продължават по-дълго.”

Базисната инфлация, която изключва нестабилните цени на храните и енергията, спада стабилно от своя пик през 2022 г. от 5,6%, до 2,6% през януари, като се използва предпочитаният от Фед измерител на инфлацията. Това все още е над целта от 2% на централната банка.

Изследователи от Федералния резерв на Бостън изчисляват, че вдигането на митата за Канада и Мексико с 25% и за Китай с 10% може да добави 0,5 до 0,8 процентни пункта към основната инфлация в зависимост от реакцията на американските вносители. Те не отчитат заместването на потребителите с по-евтини местни стоки, отмъщението или колебанията в обменните курсове.

„Няма да получим толкова голям инфлационен скок, ако икономиката се свие, но също така вероятно няма да получим и голямо охлаждане. Това ще затрудни Федералния резерв“, каза Махеди, който преди това е работил във Федералния резерв на Сан Франциско. Тъй като паричната политика също често се ръководи от ретроспективни данни, притесненията относно инфлацията в една забавяща се икономика означават, че „звездите са подредени за късна реакция на паричната политика“, каза Махеди. За разлика от това, Фед действаше, за да предотврати слабостта по време на търговската война през 2019 г., което имаше лукса да направи, тъй като инфлацията беше ниска.

Представители на Фед смятат очакванията за ключов двигател на бъдещата инфлация и някои мерки намекват за проблеми.

Високата инфлация или нарастващите дългосрочни инфлационни очаквания биха затруднили длъжностните лица да оправдаят по-ниските ставки.

Когато пандемичната инфлация удари за първи път през 2021 г., служителите на Фед прецениха, че не трябва да повишават лихвите много, тъй като натискът върху разходите от краткосрочни сътресения в предлагането ще бъде преходен (т.е. ще изчезне от само себе си).

Подобен аргумент се прави сега относно митата, защото на теория те също са преходен шок в предлагането, отбеляза президентът на Федералния резерв на Чикаго Остан Гулсби .

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата