Спорът между Володимир Зеленски от една страна и дуото Тръмп-Ванс от друга без съмнение разкъса съюза на САЩ с Украйна, разтърси европейските лидери и подчерта ключовата роля на Джей Ди Ванс в силното изразяване на външната политика на Доналд Тръмп. Вицепрезидентът се появи на глобалната сцена - така че какво е това, което движи неговия мироглед?
Първата голяма чуждестранна реч на Ванс на Мюнхенската конференция по сигурността в средата на февруари изненада мнозина. Вместо да се съсредоточи върху войната, която бушува в Украйна, вицепрезидентът на САЩ само накратко спомена най-кървавия европейски конфликт след Втората световна война.
Вместо това той използва дебюта си на международната сцена, за да критикува близки съюзници на САЩ за имиграцията и свободата на словото. Той ги обвини, че пренебрегват волята на своя народ и постави под въпрос какви споделени ценности наистина се обединяват със САЩ, за да защитават.
"Ако се кандидатирате от страх от собствените си гласоподаватели, Америка не може да направи нищо за вас, нито по този въпрос можете да направите нещо за американския народ" предупреди Ванс.
Това беше смел и може би неочакван начин да се представи пред света, а това ядоса европейските съюзници. Но дни по-късно Ванс отново беше в новините, в центъра на ожесточен спор с украинския президент Володимир Зеленски, когото обвини, че е неблагодарен.
За тези, които са изучавали възхода на Ванс, тези два епизода не са изненада.
Вицепрезидентът стана представител на интелектуално крило на консервативното движение, което дава израз на тръмпизма и по-специално как неговата мантра "Америка на първо място" се прилага отвъд неговите граници. В свои интервюта Ванс е изразил идеология, която изглежда свързва точките между американските работници, глобалните елити и ролята на САЩ в света.
По време на предизборната си кампания с Доналд Тръмп миналата година Ванс прекара голяма част от времето си в остри критики на демократите - обичайните задължения на атаки, които традиционно се раздават на съотборници - и в спорове с репортери.
И докато огромната и нетрадиционна роля на Илон Мъск в администрацията на Тръмп първоначално го засенчи, речта в Мюнхен и сблъсъкът в Овалния кабинет повишиха профила на Ванс, който сякаш до този момент стоеше в сянката на президента.
"Той е много повече прагматик, отколкото идеолог", каза Джеймс Ор, доцент по философия на религията в университета в Кеймбридж и приятел, когото Ванс описва като своя “британски шерпа“. “Той е в състояние да формулира какво е и какво не е в американски интерес“, каза Ор. "И американският интерес не е интересът на някаква абстрактна утопия или матрица от предложения и идеи, а на американския народ".
Ванс многократно се е връщал към мантрата "Америка на първо място" – или може би "Американците на първо място" – тема в изказвания, като тегли граница между това, което той критикува като икономическа и външнополитическа ортодоксалност на Вашингтон в чужбина, и борбите на изоставената американска работническа класа у дома.
На Националния конгрес на републиканците миналото лято, например, той се оплака как в малките градове в САЩ "работата е изпратена в чужбина и децата са изпратени на война". И той нападна тогавашния президент Джо Байдън, като каза: "В продължение на половин век той е бил защитник на всяка една политическа инициатива, за да направи Америка по-слаба и по-бедна."
Но Ванс също е човек, който след тежко възпитание в семейство от Охайо с корени от Апалачите и внезапна слава на гърба на бестселър мемоари си “Hillbilly Elegy”, е изпробвал много различни възгледи. В книгата си Ванс стига до крайност и определя Тръмп, тогава в първата му администрация, като “осъдителен”.
В речите си Ванс редовно споделя, че "Америка не е просто идея… Америка е нация".
Според Ванс приоритетът на администрацията на Тръмп трябва да бъде да направи живота по-добър за американците, които са в страната от поколения, но въпреки това имат малко от огромното богатство на нацията.
Род Дрехер, консервативен американски писател, който също е приятел на вицепрезидента, каза, че мисленето на Ванс произтича от убеждението, че “умерените нормални републиканци не са успели да предложат нищо, за да спрат така наречените вечни войни, а също така не са успели да предложат нищо на обикновените американци като това откъде идва той, които страдат икономически от глобализма и от ефектите на масовата миграция и фентанила“.
***
Джей Ди Ванс е вицепрезидент, който, повече от своя шеф, изглежда изключително свързан с интернет културата. Той е ентусиазиран потребител на X, често скача директно в аргументи, вместо да го използва, както правят много политици, като платформа за съобщения.
Неговите изяви в маргинални десни подкасти, докато се опитваше да събере подкрепа за кандидатстване в Сената, осигуриха храна за опонентите му, както и провокативните тролски коментари, като например, че САЩ се управляват от "бездетни дами-котки" (препратка към Казала Харис по време на предизборната кампания, бел. ред.).
Женен за дъщеря на индийски имигранти, той е отхвърлян и е бил отхвърлен от членовете на алтернативната десница, въпреки че повтаря някои от техните възгледи. Той обаче има приятели и съюзници както на върха на Силициевата долина, така и в някои от по-малко известните й ъгли.
След като завършва юридическия факултет на Йейл, той е въведен в света на рисковия капитал от влиятелния консерватор от Силиконовата долина Питър Тийл, който по-късно финансира кампанията му за Сената на САЩ.
***
Ванс редовно обвиняваше администрацията на Байдън, че се интересува повече от Украйна, отколкото от спирането на нелегалната имиграция. Пишейки през 2022 г., по време на кампанията си в Сената и след руската инвазия, той каза: “Проклет да съм, ако дам приоритет на източната граница на Украйна точно сега, когато собствената ни южна граница е погълната от човешко цунами от нелегални мигранти“.
Възгледите му избухнаха наяве по време на драматичния спор с президента Зеленски в Овалния кабинет. Ванс обвини Зеленски в липса на уважение, че изпраща политици на “пропагандна обиколка“ в Украйна и че е недостатъчно благодарен за помощта на САЩ.
“Обърнете се с няколко думи на признателност към Съединените американски щати и президента, който се опитва да спаси вашата страна“, каза той на Зеленски.
Аргументът накара европейските лидери да се борят да защитават Зеленски, като същевременно се опитват да поддържат преговорите за евентуално мирно споразумение.
След това Ванс предизвика широко възмущение от страна на съюзниците, когато изля презрение върху идеята за гаранции за сигурност под формата на войски "от някаква произволна страна, която не е водила война от 30 или 40 години".
По-късно Ванс отрече, че говори за Обединеното кралство или Франция, единствените две европейски страни, които публично са заявили желанието си да изпратят мироопазващи сили в Украйна.
Но желанието на вицепрезидента да стъпи на пръстите на съюзниците отразява мироглед, който, по думите му, има малко време за “морализъм за "тази страна е добра", "тази страна е лоша".
Тонът, който използва Ванс, се е променил в сравнение с двете години, които той прекара в Сената на САЩ, преди да бъде избран от Тръмп. Демократът Кори Букър си спомни за Ванс като за “много прагматичен и внимателен“.
Дейвид Фрум, сега автор на списание The Atlantic, казва, че възгледите на Ванс са се променили значително в сравнение с времето, когато той за първи път е поръчал на бившия морски пехотинец, който по това време учи в Държавния университет в Охайо, да пише за неговия уебсайт за консервативна политика преди повече от 15 години.
“Той по никакъв начин не беше културният воин, какъвто е днес“, каза Фрум.
Фрум, бивш автор на речи на Джордж Буш и твърд критик на Тръмп, каза, че възгледът на Ванс за Русия представлява "идеологическо възхищение".
В Мюнхен, докато говореше за свободата на словото, вицепрезидентът цитира случаи, включващи консерватори и християни в западните страни, но избягва всякакво споменаване на суровите ограничения на Русия върху изразяването.
Ванс и неговите съюзници отхвърлят, че той симпатизира на Путин.
“Никога не съм твърдял, че Путин е мил и приятелски настроен човек“, каза Ванс, тогава сенатор от Охайо, в реч на Мюнхенската конференция по сигурността през 2024 г.
"Не е нужно да се съгласяваме с него. Можем да го оспорваме и често ще го оспорваме", каза той. “Но фактът, че той е лош човек, не означава, че не можем да се ангажираме с елементарна дипломация и да дадем приоритет на интересите на Америка.
Бързият край на конфликта в Украйна, според Ванс, не е само спиране на харченето на милиарди долари на хиляди километри разстояние.
Самият той каза, че има по-големи проблеми, върху които САЩ и техните приятели да се съсредоточат, отколкото Украйна, а именно заплахата от Китай, който той нарече “най-значимият ни конкурент... за следващите 20 или 30 години“.
Възгледите на Ванс за Украйна и желанието му да ги оповести публично представляват драматичен момент в първите дни на втория президентски мандат на Тръмп. Но също така предложи ярка илюстрация на идеологията на вицепрезидента, известността му в администрацията на Тръмп и как той гледа на мястото на Америка в света.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.