Папа Франциск почина в понеделник сутрин след инсулт, заради който е изпаднал в кома и който е довел до необратим сърдечносъдов колапс, се посочва в смъртния акт, публикуван в понеделник вечер от Ватикана, след като в параклиса „Санта Марта“ се състоя ритуалът по удостоверяване на смъртта на главата на Римокатолическата църква, предаде АНСА.
Папата се е събудил в обичайния си час около 6 в понеделник сутрин, но около час по-късно се е почуствал зле, а смъртта му е констатирана от медицинския екип в 7,35 часа местно време.
Погребението на папа Франциск ще бъде между четвъртия и шестия ден от смъртта му, тоест между 25 април и 27 април. Решението за точната дата ще се вземе от първата конгрегация на кардиналите, която предстои да се събере във Ватикана, но очакванията са, че вероятно погребението ще се състои в събота.
В понеделник вечер Светият престол разпространи и завещанието на Франциск, допълва АНСА. Документът датира от 29 юни 2022 г. В него папата иска да бъде погребан в папската базилика „Санта Мария Маджоре“ в Рим. В завещанието папата казва, че там е отивал да се моли преди и след всяко апостолическо пътуване.
„Искам гробът ми да бъде подготвен в нишата в страничния коридор между Паулинския параклис и параклиса Сфорца на гореспоменатата папска базилика. Гробът трябва да бъде в земята; прост, без особена украса и с единствен надпис: „Франциск“, казва папата в завещанието.
„Нека Господ даде заслужената награда на онези, които ме обичаха и които ще продължат да се молят за мен“, казва още папа Франциск в края на документа.
В Италия вече започнаха и коментари кой може да наследи Франциск на папския престол. На теория това може да бъде всеки един мъж, покръстен в католическата вяра. На практика обаче изборът почти винаги пада върху кардинал. Папа Франциск беше първият папа от Южна Америка, но като цяло историята показва, че папата най-често е италианец - от общо 266 папи досега, 217 са били родом от Италия.
Ватиканът ще се управлява временно от префекта на Дикастерията за живота, семейството и миряните - кардинал Кевин Фарел. Кардинал Джовани Батиста Ре ще покани в Рим всички членове на колегията на кардиналите, които ще изберат новият папа, съобщава БНР.
На въпрос има ли фаворит за наследник на Франциск, макар отговорът на последния въпрос да е изключително труден, пред седмичника "Панорама" мнението си споделя ватиканистът Фабио Дзаватаро. Позовавайки се на исторически факти, той изтъква, че е трудно да се предвиди всеки път кой ще е новият папа, "защото са много сложни вътрешните динамики в конклава", който го избира. Много са важни и дипломатическите отношения на кардинал Пиетро Паролин, тъй като случая засяга и кардинали от различни националности. Самият Паролин е държавен секретар на Франциск от 2014 г. насам и е смятан за един от основните претенденти за престола.
Дзаватаро посочва като възможен папа архиепископа на Виена - кардинал Кристоф Шьонборн – чест критик на скандалите във Ватикана, този на Люксембург Жан-Клод Холерих, консервативния Роберт Сара от Гвинея, който е най-голямата надежа за първия африкански папа или италианецa – кардинал Матео Дзупи – архиепископ на Болоня и близък с вижданията на папа Франциск.
Смята се, че новият папа трябва да продължи да работи по темите за мира, околната среда и бедните. В тази посока се изказа президентът на Италия Серджо Матарела, че "учението на Папа Франциск припомня евангелското послание за солидарност и сътрудничество между хората и за мир по света".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.