Предвид мащаба на руските ракетни и безпилотни атаки срещу украински градове и бази - хиляди удари месечно в цяла Украйна - украинските сили се нуждаят от всички ракети земя-въздух или ЗРК, които могат да получат.
Най-новата система, Raven, е странна: среден камион, въоръжен с излишни ракети за въздушен бой, пише за Forbes журналистът Дейвид Акс.
„Това е невероятна система, която съчетава автомобила HMT 600 Supacat с усъвършенствана ракета въздух-въздух с малък обсег, ракетата ASRAAM“, казва полковникът от Кралската морска пехота Оли Тод от британската военна оперативна група Kindred, която разработва оръжия за Украйна.
Обединеното кралство е изпратило осем Ravens-а за Украйна, още пет са на път. Типът сваля руски безпилотни самолети поне от 2023 г., но едва наскоро направи публичния си дебют в официални видеоклипове.
Еклектичната смесица от сензори, пускови установки и ракети, които украинската армия е наследила от Съветския съюз, придобила е на местно ниво или е получила като дарение от чуждестранните си съюзници, представлява проблем, когато Русия разширява войната си срещу Украйна през 2022 г. Различните компоненти невинаги са били проектирани да работят заедно. Определен радар може да не е съвместим с определена ракета, която на свой ред може да не работи с определена пускова установка.
Министерството на отбраната на Обединеното кралство се зае с обединяването на разнородния хардуер още през 2022 г. През 2023 г. Министерството на отбраната на САЩ последва примера му с инициативата „FrankenSAM“.
След като бъде изстрелян, ASRAAM с инфрачервено насочване се насочва към близък източник на топлина. Ракетата има обсег до 15 мили. Тод заяви, че Raven е „една от най-ефективните системи за противовъздушна отбрана с малък обсег, които се използват в Украйна в момента“.
На въоръжение в Украйна има много други FrankenSAM, включително машини съветско производство, които изстрелват стари американски ракети „въздух-въздух“ с инфрачервено и радиолокационно насочване, както и съветски машини, които изстрелват съветски ракети „въздух-въздух“, които никой не е мислил да изстрелва от земята до настоящата война.
Разпространението на FrankenSAM обаче доведе предимно до създаването на противовъздушна отбрана с по-къс обсег - и това е логично, тъй като най-разпространените ракети „въздух-въздух“ имат обсег от само няколко десетки мили. Най-спешната нужда на Украйна е от ракети земя-въздух с голям обсег, които да могат да защитават градовете и базите от най-мощните руски балистични ракети.
Само две системи - американската Patriot и европейската SAMP/T - отговарят на тези изисквания. Макар че няколко пускови установки на ракетите Patriot може да са били интегрирани със стари съветски радари, почти всички от около осемте украински батареи ЗРК с далечен обсег на действие са чистокръвни проекти, а не FrankenSAM.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.