IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Украйна добавя клетки против дронове към безпилотните самолети

Суровата метална броня може да предпази от дронове-прехващачи, които могат да бъдат поразени и убити

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Стотици хиляди малки безпилотни летателни апарати забулват небето над 700-километровата фронтова линия на 39-месечната широкомащабна война на Русия срещу Украйна - твърде много, за да могат да бъдат победени от традиционните въздушни защити, базирани на оръжия и ракети. Машините за противовъздушна отбрана могат да струват милиони долари. Боеприпасите, необходими за свалянето на един дрон за 500 долара, могат да струват хиляди, пише за Forbes журналистът Дейвид Акс.

Така че и двете страни се борят с евтини дронове... с евтини дронове. Този нов клас дронове-прехващачи, които се появиха по фронтовата линия през последната година, вдъхновиха монтираните на дронове защити срещу атаки с дронове.

Точно така: някои безпилотни самолети вече летят с метална мрежа, предназначена да ги предпазва от други безпилотни самолети. Първото видео на брониран украински дрон се разпространи в интернет в сряда.

Първите антидронни клетки, които украинските наблюдатели нарекоха „клетки за справяне“, започнаха да се появяват на руски бронирани превозни средства малко след като руските сили разшириха войната си срещу Украйна през февруари 2022 г.

От време на време грубите клетки обаче не бяха наистина „cope“ - те бяха просто усвояване от руснаците на една неудобна истина: че малките взривяващи се при контакт дронове скоро ще бъдат основната заплаха за превозните средства и войските във все по-разширяващата се зона на поражение, простираща се на километри от линията на съприкосновение.

Защитните клетки, заедно с мрежите и веригите против дронове, вече са стандартни за наземните превозни средства от всякакъв тип и от двете страни. Украинските и руските сили също така са разпънали мрежи за улавяне на дронове по протежение на километрични участъци от най-уязвимите маршрути за доставки, а някои руски компании са ги инсталирали около петролни рафинерии, обсега на украинските дронове с голям обсег на атака.

Защитните клетки не започнаха да се появяват по дроновете, докато дроновете против дронове не се разпространиха миналата година. И двете страни разработиха тези дронове-„прехващачи“ . Някои стрелят с пушки по вражеските дронове. Други експлодират при контакт с въздушните си цели. Много просто ги блъскат, така че има известен шанс прехващачът да бъде използван повече от веднъж.

Това е трудна работа за операторите на прехващачите. Дроновете са малки и пъргави – и може да са трудни за откриване. „Много, много е трудно да се прицелиш, да се визуализира целта“, каза пред Дейвид Хамблинг от Forbes канадски оператор на дрон с позивна „Butcher“, който се бие за Украйна.

Но след като прехващачът се насочи към вражески дрон, процентът на унищожаване достига 75 процента, каза Бъчър. Някои руски дронове имат задни камери и автоматизирани системи, които задействат маневри за избягване. Но повечето целеви дронове са уязвими към удари отгоре или отзад.

Една груба клетка може да предложи на дрона известна защита от директен удар, но на цена. Украинският дрон Mavic, забелязан с клетка за въздушно управление, има полезен товар от само няколкостотин грама.

Метална скара, като тази, на която бихте опушили барбекюто си, тежи – познахте – няколкостотин грама. Mavic може да е в състояние да се защити донякъде, но може да не е в състояние едновременно да изпълнява мисия за наблюдение или атака.

Ако бързата еволюция на защитните клетки за наземни превозни средства е някакъв показател, въздушната броня ще се развива бързо - с по-добри прилягания и по-леки материали. Не се изненадвайте, ако видите повече дронове да излитат във въздуха над Украйна с клетки против дронове.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата