IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Какво представлява Договорът за водите на Инд между Индия и Пакистан?

Пакистан е обезпокоен, че язовирите на Индия ще намалят водния поток на реката

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Индия преустанови участието си в Договора за водите на Инд с Пакистан миналия месец след убийството на 26 цивилни в Кашмир, за което Ню Делхи обвинява Исламабад. Пакистан отрича обвиненията, които доведоха до най-тежките боеве между страните от десетилетия, преди да бъде договорено прекратяване на огъня миналата седмица, пише Ройтерс.

Договорът е преживял три войни и други конфликти между заклетите съперници, като същевременно е устоял на много обрати в дипломатическите отношения. Ройтерс съобщи на 16 май, че Делхи обмисля проекти, които вероятно биха намалили притока на вода към Пакистан от реките, отредени на тази страна.

Индия заявява, че ще „задържи договора в невалидно състояние, докато Пакистан убедително и безвъзвратно не се откаже от подкрепата си за трансграничния тероризъм“, докато Исламабад заявява, че „всеки опит за спиране или отклоняване на водния поток, принадлежащ на Пакистан“, ще бъде „акт на война“.

Ядрено оръжейните съседи не са съгласни относно използването на водата от реките, които текат надолу по течението от Индия в басейна на река Инд в Пакистан.

Използването на водите се регулира от Договора за водите на Инд, който беше сключен с посредничеството на Световната банка и подписан от съседите през септември 1960 г.

Споразумението разделя Инд и неговите притоци между двете страни и регулира споделянето на вода. Индия получава правото да ползва вода от три източни реки - Сътледж, Беас и Рави - докато Пакистан получава по-голямата част от трите западни реки - Инд, Джелум и Ченаб.

В договора няма разпоредба, която и да е от страните да позволява едностранно да суспендира или прекрати пакта, който има ясни системи за разрешаване на спорове.

Страните спорят и оспорват няколко проекта за Инд и неговите притоци от години.

Пакистан е силно зависим от водата от тази речна система за своите нужди от водноелектрическа енергия и напояване. Пакистан твърди, че Индия несправедливо отклонява водата с изграждането на баражи и язовири нагоре по течението, обвинение, което Индия отрича.

Пакистан е обезпокоен, че язовирите на Индия ще намалят водния поток на реката, която захранва 80% от напояваното земеделие. Пакистан е поискал намесата на неутрален експерт, а след това и на арбитражен съд, в два скорошни проекта за водноелектрическа енергия.

Индия обвини Пакистан в протакане на процеса по жалбите и твърди, че изграждането на нейните водноелектрически проекти Кишанганга и Ратъл е разрешено съгласно договора. Тя също така поиска изменение на пакта, за да се заобиколят подобни забавяния.

Не се очаква временното спиране на споразумението да окаже незабавно въздействие върху потока на вода към Пакистан, тъй като Индия не разполага с достатъчен капацитет за съхранение. Въпреки това, водата в ключов пункт за прием в Пакистан за кратко спадна с до 90% в началото на май, след като Индия започна ремонтни дейности по някои проекти за Инд.

Ходът на Индия може да внесе несигурност и в селскостопанската система на Пакистан.

Спирането означава, че Индия може да спре да споделя важна информация и данни за изпускането на вода от баражи/язовири или за наводнения, заявиха индийски служители, добавяйки, че Ню Делхи също няма да бъде задължен да изпуска минимални количества вода по време на сезона на ниските температури.

Пакистан твърди, че договорът е обвързващо международно споразумение, сключено с посредничеството на Световната банка, и не съдържа клауза за едностранно спиране на действието му.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата