Според високопоставен служител на Белия дом срещата между президента Тръмп и президента Путин за постигане на мир в Украйна е „неизбежна“, пише The Times.
По време на събитие на Politico Себастиан Горка, директорът на американската служба за борба с тероризма, не пожела да даде повече информация за сроковете, но повтори основния извод от поредната седмица на объркана дипломация - само среща лице в лице може да доведе до реален напредък.
Твърдението за непосредственост има познато звучене - войната трябваше да приключи още от първия ден на администрацията на Тръмп.
Но ако сега срещата е ключова, Тръмп е изправен пред нова дилема. Как точно трябва да накара Путин да седне на масата и може ли да бъде гарантиран успехът?
През първия си мандат Тръмп беше наранен, като инвестира много дипломатически капитал в сделка за денуклеаризация със севернокорейския лидер Ким Чен-ун, само за да може вторият кръг от преговорите на четири очи да се провали без споразумение.
Путин е от друго ниво, но също толкова непостоянен. Белият дом е подготвил набор от мерки, за да постигне споразумение с руския лидер, и служителите очакват да видят кои от тях ще приложи Тръмп.
Администрацията може да спре останалите помощи от ерата на Байдън. Длъжностните лица обсъждат използването на одобреното от Конгреса военно финансиране в размер на 3,8 млрд. долара, останало от предишното правителство, за доставяне на повече оръжия и помощи на Украйна. Сред американските служители съществува убеждението, че Украйна ще може да изстиска от финансирането оръжия за още няколко месеца.
Източник от Държавния департамент заяви пред „Таймс“: „Сега Белият дом обмисля своите възможности и се готви да заеме по-твърда и агресивна позиция. Това включва и изтегляне на средства от оставащите средства за Украйна, за да се поддържат военните усилия в Украйна“.
Възможно е да бъде дадено одобрение за по-нататъшни продажби на оръжие, след като в края на април бяха издадени лицензи за износ на военни доставки за Украйна на стойност 50 млн. долара.
Длъжностните лица бяха помолени да изготвят потенциални нови санкции срещу Русия, а също и план за облекчаване на съществуващите мерки, така че Тръмп да може да избере между подхода на моркова и тоягата. Администрацията „се надява на най-доброто и се подготвя за най-лошото“, заяви друг източник от Държавния департамент.
Тръмп основно посочва президента Зеленски като причина за пречките пред напредъка, но повдига въпроса за потенциалните санкции срещу Русия три пъти, откакто встъпи в длъжност, като последният от тях е в публикация в Truth Social след Великден, в която каза:
„Нямаше причина Путин да изстрелва ракети по цивилни райони, градове и села през последните няколко дни. Това ме кара да мисля, че може би той не иска да спре войната, а просто ме подтиква и трябва да се действа по различен начин с него, чрез „банкиране“ или „вторични санкции?“ Твърде много хора умират!!!“
Стивън Сестанович, съветник по въпросите на бившите съветски републики на Мадлин Олбрайт, държавен секретар на президента Клинтън, заяви, че коментарът на Тръмп, че „нищо няма да се случи, докато аз и Путин не се съберем“, подкопава усилията на САЩ да заплашат Путин . „След като говори за нови санкции, той отстъпва... Не може да отиде на среща на този етап. Трябва да я подготви със санкциите, за които говори. Още по-важно би било да се каже, че военната помощ за Украйна ще се увеличи.“
Най-строгите санкции биха могли да бъдат насочени към държави, които получават петрол от Русия, да конфискуват суверенни руски активи или да бъдат насочени към централната банка на страната.
В Конгреса мнозинството от сенаторите както от републиканската, така и от демократическата страна подкрепят законопроект, изготвен от Линдзи Греъм, съюзник на Тръмп, който предвижда мащабни вторични санкции срещу търговските партньори на Русия, въпреки че все още не е насрочен за дебат. Това би могло да бъде използвано като лост от Тръмп.
Другият въпрос, ако Путин седне на масата за преговори, готов да сключи сделка, е дали ще настоява за руски контрол над по-голяма украинска територия, отколкото тя заема в момента. Параметрите на спонсорираната от САЩ сделка са известни от седмици и като цяло включват замразяване на фронтовите линии. САЩ смятат, че Зеленски ще се съгласи с това , стига Украйна да не бъде задължена да се откаже от суверенитета си, но може да се сблъска със силен вътрешен натиск да се съпротивлява и вместо това да продължи войната.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.