„Те направиха лоша услуга на Джо Байдън и на страната. Семейството също. Не разбирам как можеш да го видиш в това състояние и да си помислиш: „Да, трябва да се кандидатираш отново за президент.“ Да направиш това на някого, когото обичаш?“
Това е присъдата на дългогодишния съветник на президента Обама Дейвид Акселрод в „Оригинален грях“ – новата книга, пълна с разкрития за Байдън, от журналистите Джейк Тапър и Алекс Томпсън. В нея те разглеждат вътрешния кръг на президента, който го задържа в надпреварата за втори мандат, дори когато собственият му кабинет биеше тревога относно неговата умствена острота.
Откакто семейството на Байдън обяви в неделя, че бившият президент страда от рак на простатата в четвърти стадий, Акселрод беше сред демократите, които заявиха, че дискусиите за неговата годност за поста трябва да бъдат поставени на пауза.
С публикуването на книгата обаче има малък шанс за помилване за обвинените в прикриване или умишлено игнориране на упадъка на Байдън.
„Не мисля, че има начин да се спре това“, въздъхва един демократ. „Всеки демократ ще трябва да има отговор за Байдън и защо го оставихме да остане толкова дълго.“
Играта на вината се измества към група съветници, наречена „политбюро“ от техните колеги - препратка към най-висшия орган за вземане на решения на Съветския съюз. Твърди се, че те са се радвали на безпрецедентна власт.
„Петима души управляваха страната, а Джо Байдън беше в най-добрия случай старши член на съвета“, твърди един член на кабинета. „Никога преди не съм виждал подобна ситуация, с толкова малко хора, които имат толкова много власт. Те взимаха огромни икономически решения, без да се обаждат на министъра на финансите Йелън.“
И така, кой съставлява тази предполагаема клика — и кои двама членове на семейството бяха смятани за най-близки до властта?
Съветникът за кампания с 4 милиона долара: Майк Донилон
Дългогодишен съветник на Байдън, познавайки го повече от 40 години, 66-годишният Донилон на практика изпълняваше ролята на политически директор и беше ключов за поддържането на шоуто на Байдън. Двамата бяха толкова близки, че колегите му се шегуваха, че влиянието на Донилон върху президента е достатъчно силно, че „ако искаше, можеше да накара Байдън да започне война“.
Той беше главен стратег за успешната президентска кампания на Байдън през 2020 г. Донилон планираше да направи същото миналата година — на правилната цена. Авторите съобщават, че „за да напусне Белия дом и да съветва кампанията през 2024 г., Донилон искаше приблизително 4 милиона долара“ и „не би помръднал“ за по-малко. А президентът казал на екипа на кампанията: „Платете на Майк колкото иска“. Това беше една от причините колегите му да се опасяват, че съдбата на най-близките помощници на Байдън е твърде преплетена с тази на президента, за да видят гората зад дърветата.
Донилон каза на колегите си, които се притесняваха от възрастта на Байдън:
„Той ще бъде избран отново, а хората ще си мислят, че е твърде стар.“
След катастрофалния дебат срещу Доналд Тръмп през юни миналата година, Донилон остана убеден, че Байдън може да продължи да се бори. В публична изява съвсем наскоро, през февруари тази година, той все още беше на това мнение, предполагайки, че ръководството на демократите е „загубило ума си“, като не е успяло да застане зад Байдън.
Убиецът на истории: Стив Рикети
68-годишният Рикети, пазател на Байдън, е работил в тясно сътрудничество с него от 2012 г., като преди това е служил при Бил Клинтън. Връзките им бяха дълбоки – Рикети беше главен помощник на Байдън, когато най-големият му син, Бо, беше диагностициран с рак в терминален стадий през 2013 г. И четирите деца на Рикети в крайна сметка заеха работа в администрацията на Байдън.
Рикети, който ефективно контролираше законодателните дела, се опита да ограничи щетите, тъй като съмненията относно умствената острота на Байдън нарастваха. Когато репортер от национална новинарска агенция се опита да публикува история, която разкрива, че зад кулисите „президентът е имал сериозни и обезпокоителни моменти, забравял е имена и факти, понякога е изглеждал сериозно объркан на срещи“, Рикети я отзова неофициално и каза: „Всичко, което другите казваха, беше невярно.“ Историята така и не беше публикувана.
Преди Джордж Клуни да напише статия в New York Times, озаглавена „Обичам Джо Байдън. Но ни е нужен нов номиниран“, се твърди, че Рикети е заплашил да „затвори Клуни“ по начин, който означаваше, че „някои от колегите му са си помислили, че звучи като мафиотски бос“.
Към края на изборите, раздразнените демократи се опасяваха, че Политбюро крие от президента реалностите за анкетите и негативната реакция на избирателите. Един от тях попита Рикети: „Някой влезе ли в Овалния кабинет, за да му каже, че всичко може да се провали?“ Отговорът му беше категоричен: "Не".
Бившият началник на кабинета: Рон Клейн
63-годишният Клейн е бил началник на кабинета на Белия дом до 2023 г., но е останал близък с Байдън дори след като е напуснал поста. Когато Акселрод казал на репортер на New York Times, че възрастта на Байдън може да бъде „основен проблем“, ако се кандидатира за втори мандат, Клейн, тогавашният началник на кабинета, го смъмрил: "Кой друг ще направи това, Акс? Кой ще победи Тръмп?“
И все пак Клайн беше добре запознат със склонността на Байдън да се изказва неправилно, като преди това му се наложи да отхвърли коментарите на американския президент, които сякаш призоваваха за смяна на режима в Русия. Той също така можеше да види проблеми, които някои помощници отказаха да видят.
Той беше забележимо шокиран, когато пристигна в Кемп Дейвид, за да помогне с подготовката на дебата на Байдън, само за да открие, че Байдън спи дълго, скита се до басейна и се мъчи да следва основния обмен на информация между кампанията си и тази на Тръмп.
Подготвящият се за дебати на Спилбърг: Брус Рийд
Дългогодишен поддръжник на Байдън, 65-годишният Рийд, е бил началник на кабинета му по време на мандата му като вицепрезидент. Той ръководеше и политиките на кабинета, когато Байдън влезе в Белия дом. В знак на това колко близки са били, дъщерята на Рийд пое работа като секретарка на президента.
Той изигра ключова роля, помагайки на Байдън да се подготви за дебата в хижата си, в който режисьорът Стивън Спилбърг се намеси. Рийд беше лоялен до края. След като дебатът се обърна срещу него, той беше част от групата, която твърдеше, че Байдън все още може да се бори през ноември.
Очите и ушите на Байдън: Антъни Бернал
Когато пандемията удари през 2020 г., Байдън и съпругата му Джил се преместиха в Уилмингтън, Делауеър, заедно с Бернал - главния помощник на г-жа Байдън. След като г-н Байдън спечели изборите, Бернал беше единственият служител, който наричаше първата дама „Джил“, а привилегированото му положение доведе до известно негодувание сред персонала на Белия дом.
Той беше възприеман като защитна фигура, служеща като „очите и ушите на Байдън“, с особен фокус върху „изгонването на потенциални еретици“. Един дългогодишен помощник на Байдън каза: „Той няма да бъде добре дошъл на моето погребение.“
Влиятелната първа дама: Джил Байдън
73-годишната г-жа Байдън беше неотлъчно до съпруга си и служителите казваха, че тя е една от най-влиятелните първи дами в историята. Помощници твърдяха, че тя критикува персонала, че е позволил на Байдън да говори с пресата твърде дълго:
„Тя стана политически партньор в допълнение към задълженията й на съпруга“, каза един от помощниците. „Тя се виждаше преди всичко като негов защитник.“
В Белия дом фразата „Джил няма да хареса това“ би била начин да се убие разговор или идея. Тя беше категорична, че съпругът ѝ ще се кандидатира за втори мандат и разказа на колегите си за фитнес рутината си в подготовка за кампанията.
Проблемният син: Хънтър Байдън
55-годишният Хънтър Байдън и проблемите му със закона причиниха много политически проблеми по време на президентството на баща му, но въпреки това той все още беше източник на съвети. Когато докладът на Робърт Хър описа Байдън като „възрастен мъж с лоша памет“, екипът на пресата планира просто писмено изявление. Хънтър обаче настоя за по-агресивен подход и каза, че баща му лично трябва да се бори.
След катастрофалния дебат Хънтър продължи да твърди, че баща му е в най-добра позиция да победи Тръмп, заемайки позицията, че семейството е срещу света. Решението на Байдън да помилва сина си допълнително влоши отношенията между семейство Байдън и по-широката Демократическа партия. „Това е токсично“, каза един демократ.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.