В голяма част от Европа реакцията на президентските избори в Румъния в неделя беше облекчение. Победителят, Никушор Дан, е центрист, който подкрепя Украйна, а победата му затвори вратата за това, което румънските власти наричат опит за преврат, подкрепен от Русия.
Но за шепа крайнодесни технологични магнати победата на Дан над Джордж Симион, 38-годишният лидер на крайнодесния Алианс за единство на румънците (AUR), беше нещо съвсем различно. Двама от тях, Илон Мъск и Дейвид Сакс, и двамата съветници на Тръмп, изразиха недоволството си от състоянието на демокрацията в Румъния.
Сакс, богат инвеститор, осъди резултата в публикация в X в понеделник като "статистически невероятен, ако не и невъзможен". Изявлението се равняваше на обвинение в измама, въпреки че Сакс не предостави доказателства. Той разкритикува румънските власти за дисквалифицирането на виден проруски кандидат Калин Джорджеску. Симион, загубилият кандидат, вече беше признал поражението си, когато магнатът публикува съобщението.
Сакс, който беше обявен за „цар“ на изкуствения интелект и криптовалутите от Тръмп през декември, направи коментарите в личния си X акаунт, където има 1,3 милиона последователи, а не в правителствения си акаунт.
Отново в X Мъск разшири обвинението, отправено от ръководителя на приложението за съобщения Telegram, Павел Дуров, който заяви, че френското правителство го е помолило да забрани консервативни гласове от Румъния в Telegram преди изборите. Дуров, който има двойно френско и гражданство на Обединените арабски емирства, заяви, че е отказал.
Френското външно министерство отрече някога да е отправяло подобно искане.
Роденият в Русия Дуров е замесен в съдебна битка във Франция. Миналата година френските прокурори го обвиниха в улесняване на различни форми на престъпления в Telegram. Дуров се завърна у дома в Дубай през март, но каза, че се е срещнал с френските власти в Париж тази пролет.
„Уау“, написа Мъск, споделяйки обвинението на Дуров с 219-те си милиона последователи. В отговор на друга публикация на Дуров, в която се твърдеше, че румънската демокрация е в опасност, Мъск написа: „Чуйте, чуйте!“.
Белият дом не отговори на искания за коментар относно изявленията на Мъск и Сакс, две от най-високопоставените технологични фигури в администрацията на Тръмп.
Нито Мъск, нито Сакс отговориха на имейли за коментар, отбелязва NBC News.
Посолството на САЩ в Румъния обяви в неделя, че е изпратило няколко екипа да наблюдават гласуването. Във вторник изпълняващият длъжността ръководител на мисията на САЩ в Румъния, Майкъл Л. Дикерсън, публикува поздравителна бележка за новоизбрания президент на Румъния в социалните медии.
„Очакваме с нетърпение да работим с вас, като нов президент на Румъния, и с правителството, за да постигнем напредък в нашите общи приоритети, включително отбранителни, енергийни и търговски партньорства“, написа Дикерсън, тагвайки Никушор Дан.
Дикерсън беше назначен за изпълняващ длъжността посланик във вторник сутринта, когато посолството обяви във Facebook пенсионирането на посланика на САЩ в Румъния Катлийн Кавалец. Междувременно Доналд Тръмп обяви избора си за нов посланик в Румъния: Дарил Ниренберг. Но за да бъде изпратен в Букурещ, той трябва да премине изслушвания в Сената на САЩ.
Румънската политика заема място в съзнанието на американските магнати. В близкото минало бе необичайно съветниците на Белия дом да коментират индивидуално въпроси от външната политика, освен ако ролята им не е конкретно национална сигурност, но Мъск, по-специално, се е отклонил значително от предишната практика. Той е насърчавал десни политически движения, политики и администрации в поне 18 държави, предимно в Европа, според репортаж на NBC News.
Публикациите на Мъск и Сакс в социалните медии показват как румънската политика е нараснала по значение в съзнанието на богати технологични фигури през последните години, особено като индикатор за отношението към Русия.
Румъния граничи с Украйна и е предложила помощ на съседката си в нейна защита. Политическите кандидати в страната имат широк спектър от възгледи за Русия, въпреки че проукраинският кандидат Дан надделя в неделя.
Както Мъск, така и Сакс изразиха подкрепа за позицията на Русия във войната ѝ срещу Украйна. През 2022 г. Мъск предложи Украйна да отстъпи територия на Русия, а тази година нарече сенатор Марк Кели, демократ от Аризона, „предател“ за това, че е изразил подкрепа за Украйна.
Сакс многократно е критикувал решението на САЩ да подкрепят Украйна и е заявявал, че Русия „не е наш враг“.
Двамата са и дългогодишни приятели и бизнес партньори, датиращи от времето им като главни изпълнителни директори на PayPal преди две десетилетия.
Калин Джорджеску спечели първия тур на президентските избори в Румъния през 2024 г., но Конституционният съд на страната анулира резултата през декември, два дни преди втория тур на гласуване, на фона на твърдения, че Москва се е намесила чрез дезинформационна кампания в TikTok.
На Джорджеску, който е обект на наказателно разследване за предполагаема руска намеса, му беше забранено да се кандидатира на новите избори през март. Същия месец румънските власти обявиха ареста на шестима души, за които твърдят, че са планирали преврат срещу правителството в тайно споразумение с Русия.
Сакс, в X, обърна темата на обвинението в преврат: В понеделник той сподели публикация от друг потребител на X, обвинявайки Европейския съюз в организиране на „дискретен преврат“ чрез дисквалифициране на Джорджеску. Джорджеску обаче беше дисквалифициран от румънски избирателен орган въз основа на румънското законодателство, несвързано с членството в ЕС, според проверка на фактите от Ройтерс.
Ръководителят на външната политика на ЕС Кая Калас разкритикува Русия след твърденията за намеса в изборите в Румъния. Москва отрече всякаква намеса, но в понеделник Кремъл също излази мнение за румънските избори, наричайки ги „странни“, според Ройтерс.
Както Сакс, така и Мъск преди това изразиха подкрепа за запазването на Джорджеску, проруския кандидат, в бюлетината. Мъск нарече решението за забраната му „лудост“, докато Сакс каза, че това представлява смъртта на демокрацията. Вицепрезидентът Дж. Д. Ванс изрази подобни възгледи, като каза, че доказателствата срещу Джорджеску са „лигави“, въпреки че не коментира резултатите от изборите.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.