IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Могъщото оръдие „Густав“ на нацистка Германия беше предмет на кошмари

Манията на Германия по огромните оръдия предшества режима на Адолф Хитлер

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Адолф Хитлер и неговият нацистки режим бяха свръхзлодеите на Втората световна война. Но тяхната технология несъмнено беше с глава и рамене над всичко, което съюзниците можеха да измислят през по-голямата част от войната, пише Брандън Уейхарт, старши редактор по национална сигурност в The National Interest, както и сътрудник в Popular Mechanics.

В известен смисъл, технологичното превъзходство на нацистите засили тяхната злодейска дейност. Железопътното оръдие „Шверер Густав“ , например, е иновация, каквато само една маниаческа империя би могла да си представи. Въпреки това, то е един от най-амбициозните и страховити подвизи на военното инженерство в историята.

Подобно на много други оръжейни конструкции на нацистите, оръдието „Густав“ е било фантастично скъпо и напълно непрактично. Оръдието е имало ограничено оперативно приложение и в крайна сметка е остаряло поради бързото развитие на бойните технологии, които са били рационализирани в резултат на интензивните боеве по време на Втората световна война.

Манията на Германия по огромните оръдия предшества режима на Адолф Хитлер. В последните дни на Първата световна война Германската империя конструира огромното „Парижко оръдие“, използвано за бомбардиране на Париж от разстояние 120 километра. Това оръдие е неточно и непрактично и не успява съществено да промени хода на войната. Но идеята за масивно оръдие – както като военно, така и като психологическо оръжие – се задържа. В края на 30-те години на миналия век, когато нацистка Германия започва да се готви за нова завладяваща война в цяла Европа, германското върховно командване предвижда необходимостта от пробив на силно укрепени отбранителни съоръжения като линията Мажино на Франция , сложната поредица от бетонни бункери и отбранителни съоръжения по границата ѝ с Германия. Съответно, то възлага на Круп да проектира свръхтежко артилерийско оръдие, способно да унищожи и най-здравите укрепления.

Наречен на името на Густав Круп, главата на семейство Круп и компанията, Schwerer Gustav е замислен като оръжие с несравнима разрушителна сила. Разработката започва през 1937 г., като проектът е воден от манията на Адолф Хитлер за масивни, вдъхващи страхопочитание оръжия, които биха могли да сплашат враговете и да символизират германското господство.

Оръдието е било проектирано да изстрелва огромни снаряди на големи разстояния , насочени към укрепления, които конвенционалната артилерия не може да пробие. От самото начало целта на оръдието е била линията Мажино; германците разсъждавали, че ако искат да превземат Франция, ще трябва да преминат през това масивно укрепление и само масивно артилерийско оръдие би им позволило да пробият напредналите отбранителни съоръжения.

По времето, когато оръжието е завършено през 1941 г., обаче, тази цел е била обезсмислена. Германският Вермахт заобикаля линията Мажино по време на нахлуването във Франция през 1940 г., което прави оръжието до голяма степен остаряло. Въпреки това оръжието намира втори живот на Източния фронт, където е използвано срещу съветските укрепления по време на обсадата на Севастопол през 1942 г.

„Густав“ беше логистичен кошмар. Тежеше приблизително 1350 тона и беше висок над 154 фута, изисквайки около 2000 души за експлоатация и поддръжка. Цевта му беше способна да изстрелва 31,5-инчови снаряди с тегло до седем тона. Снарядите можеха да бъдат изстрелвани на разстояния до 29 мили, осигурявайки невероятна експлозивна мощност. Бризко-фугасните снаряди на оръдието бяха проектирани да проникват в дебел бетон и стомана, докато бронебойните му снаряди можеха да унищожат дълбоко заровени бункери.

Оръдието „Густав“ е било монтирано на специално проектиран железопътен вагон, тъй като огромното му тегло и размери са правили невъзможно транспортирането му по шосе или по конвенционален път. Оръдието е изисквало две успоредни релси, за да поддържа голямата си рамка – чийто монтаж и демонтаж е отнемал седмици. Този процес обикновено е включвал кранове и специализирано оборудване; съответно оръдието е било постоянно придружено от противовъздушни батареи и поддържащи влакове, превозващи боеприпаси.

Самият мащаб на операцията подчертаваше непрактичността на оръдието, тъй като то постоянно изискваше ресурси и човешка сила, които никога не биха могли да бъдат разпределени за по-гъвкави и ефикасни оръжия. Въпреки това, оръдието „Густав“ беше триумф на инженерството, разширявайки границите на възможното по отношение на артилерийското проектиране. Способността му да изстрелва масивни снаряди на дълги разстояния демонстрира изобретателността и индустриалния капацитет на военната машина на нацистка Германия.

Това оръдие е забележително, макар и несъвършено, постижение на военното инженерство. Колосалният му размер, опустошителната му огнева мощ и сложната логистика го правят уникално оръжие. Но ограниченото му оперативно приложение и непрактичността подчертават предизвикателствата пред превръщането на амбициозните проекти в ефективни оръжия и инструменти по време на война. Като едновременно технологично чудо и поучителна история, „Шверер Густав“ предлага ценни уроци за баланса между иновациите и полезността в контекста на войната. Неговото наследство е останало не само в аналите на военната история, но и като свидетелство за човешкия стремеж да се разширяват границите на възможното, дори пред лицето на огромните препятствия.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата