В ранни зори десетина американски морски пехотинци наскоро заеха позиция в полето на този заспал шведски остров на около 200 мили от руския град Калининград и изстреляха мобилната си ракетна система. Фалшивите боеприпаси се пръснаха в Балтийско море, но изпратиха послание до Русия: Дори когато президентът Тръмп вкара НАТО в историческа криза, поставяйки под въпрос неговата ефективност, в Северна Европа американските военни удвояват усилията си.
Администрацията на Тръмп иска Организацията на Северноатлантическия договор да стане по-„смъртоносна“. Изпитателен полигон е северната част на Европа, където НАТО е изправена пред Русия от две страни, пише The Wall Street Journal.
Някои европейски служители се притесняват, че ангажиментът на Америка към трансатлантическия алианс отслабва, предвид критиките на Тръмп към него и заявеното му желание да намали военната ангажираност в чужбина, но американските военни командири казват, че позицията им остава твърда.
Далечният север и Прибалтика се оказаха в центъра на военното планиране на САЩ, тъй като техният достъп до транспортни маршрути, територии и енергийни запаси ще бъде от решаващо значение за Запада в новата ера на геополитически конфликти. Регионът е настроен ястребово към Русия и е двигател на европейските усилия за превъоръжаване и увеличаване на бюджетите за отбрана, включително подкрепа за въоръжените сили на Украйна.
По време на триседмичното учение силите на САЩ и Великобритания се присъединиха към скандинавските и балтийските войски, за да отработят потенциални военни сценарии, включително учения с бойна стрелба, кръвоснабдяване с дрон и въздушни скокове над Арктическия кръг в Норвегия.
Целта беше двойна: да се възпре руската агресия и да се интегрират по-здраво съюзниците в този стратегически ъгъл на Европа, включително новите членове на НАТО Финландия и Швеция.
„Сега, след като Финландия и Швеция станаха членове на НАТО, ние разполагаме с непрекъсната част от територията на НАТО северно от Северния полярен кръг“, каза Кристиан Атланд, старши научен сътрудник в Норвежкия институт за отбранителни изследвания, който съветва въоръжените сили на Норвегия. „Разширяването на НАТО в Северните държави улесни и прехвърлянето на подкрепления към балтийските държави в случай на военна криза или конфликт в този регион.“
След руската инвазия в Украйна , скандинавските страни увеличиха военните си разходи. Финландия има 1300-километрова граница с Русия. Границата на Норвегия с Русия е близо до Колския полуостров, където се намират основните подводни сили на Москва - Северният флот. Естония, Латвия и Литва отдавна предупреждават за милитаристични амбиции на Русия и предоставят сложна разузнавателна информация за по-големия си съсед.
Въпреки това, представители на властите казват, че задълбочаването на отношенията между региона и Вашингтон не бива да отклонява вниманието от сплотеността в НАТО.
Готланд е сред най-стратегическите места в Северна Европа, което позволява разполагането на сензори и далекобойни оръжейни системи, които доминират във въздушните и морските операции в Балтийския регион. Бившият шведски министър на отбраната Микаел Биден заяви миналата година, че руският президент Владимир Путин е „следил и двете си очи“ към Готланд.
„Тъй като стратегическите позиции на Русия в Балтийско море са много слаби, всеки конфликт ще включва незабавното стремеж на Русия да окупира ключови пристанищни райони в Балтика, Финландия и Полша“, каза Стефан Лундквист, шведски председател на Центъра за изследвания на арктическата сигурност „Тед Стивънс“ в Аляска. „Ключовото военно стратегическо местоположение Готланд най-вероятно ще бъде сцена на враждебни действия в началния етап на конфликта“, каза той.
След години демилитаризация, Готланд е в сърцето на шведското превъоръжаване. По време на война островът може да служи като център за логистиката на НАТО и контрола на морските комуникации, както и да помогне за изграждането на офанзивни способности за дълбоки удари на вражеска земя.
Прогнозираната численост на войските по време на война на острова е около 4500 души, а стотици наборници пристигат всяка година. Те са неудобно място сред жителите, много от които се преместиха тук през последните години, привлечени от естественото спокойствие на Готланд и средновековните калдъръмени улички, без да очакват стрелбища в задния си двор.
За да симулира отбраната на Готланд, британски взвод парашутистки екипаж миналата седмица проведе разузнаване. Няколко дни по-късно 110 британски парашутисти се спуснаха от 300 метра от два транспортни самолета A400M на открито поле, преди да преминат през нощта през гората, за да осигурят зона за кацане на самолети.
Междувременно, около полунощ, наблизо пристигна подразделение от американски морски пехотинци с мобилна ракетна система, която може да бъде бързо разположена в случай на война. Часове по-рано морските пехотинци бяха в Норвегия. След като изстреляха макетните боеприпаси – бетонни стълбове – морските пехотинци прекараха системата със самолет до Финландия за подобна демонстрация.
Високомобилната артилерийско-ракетна система M142, или Himars, промени хода на войната в Украйна, откакто САЩ я предоставиха в средата на 2022 г. Системата изстрелва ракети с управляема система за залпов огън или GMLRS с обхват от около 72 километра и армейска тактическа ракетна система с по-голям обхват, известна като ATACMS, която може да стреля до 300 километра.
Украйна използва системата, за да атакува руски логистични системи, танкове, мостове, пехотни групи и складове за боеприпаси. Сега спирането на доставките на оръжие за Украйна от администрацията на Тръмп заплашва да подкопае постигнатото.
Една от основните задачи, пред които са изправени членовете на НАТО, е да гарантират, че съответните им военни системи функционират безпроблемно заедно. Воденото от американците изстрелване на ракета на Готланд разчиташе на сложна, многонационална комуникация, включваща сензори, командване и контрол и летища в няколко държави. В Литва силите на НАТО симулираха евакуация и лечение на ранени чрез три вида медицински и евакуационни системи, всяка от които принадлежеше на различни държави.
Темпото на технологичните изобретения, доминирано от частни компании, а не от правителства, усложнява подобна координация.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.