IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Какво означава ранното излизане на Тръмп от Г-7 за Израел и Иран?

Тръмп каза, че ще разберем какво е „нещото по-голямо от това“ през следващите един-два дни

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Внезапното напускане на президента Тръмп от конференцията на Г-7 е в съответствие с голяма част от променливото му поведение, откакто се завърна в Белия дом. Може би е част от план, но ако е така, той не ни казва какъв е той.

Както и при периодичните му световни тарифи или нестабилните му отношения с президента Путин, той намекна за противоречиви обяснения, пише The Times.

Той каза, че е трябвало да напусне Канада, защото е замесен в нещо голямо – „няма нищо общо с прекратяване на огъня. Много по-голямо от това“ – цитирайки думите, които използва, за да смъмри президента Макрон.

Нещо по-голямо от прекратяване на огъня би трябвало да бъде, в иранския контекст, едно от две неща. Първото е, че Иран на практика предлага да се предаде. Израел заяви, че няма да има прекратяване на огъня, докато не постигне целите си, които включват проверим ангажимент от страна на Техеран да прекрати програмата си за обогатяване на уран.

В понеделник Иран повтори, чрез арабски дипломатически посредници, искането си за прекратяване на огъня и още преговори, но не даде никакви индикации, че се отказва.

Тръмп може би е мислил другояче. По време на полета си обратно от Г-7 той каза, че обмисля да изпрати своя пратеник за Близкия изток, Стив Уиткоф, или дори вицепрезидента Джей Ди Ванс, обратно в региона, за да говори директно с иранците.

Някои източници цитираха „арабските посредници“, които изобразиха отчаяние относно иранското искане. Но ако е така, съобщението не е достигнало до Абас Арагчи, иранския външен министър, който представи искането като изискване.

„Ако президентът Тръмп е искрен по отношение на дипломацията и е заинтересован да спре тази война, следващите стъпки са от съществено значение“, каза той в предаването X. „Израел трябва да спре агресията си и ако не се стигне до пълно прекратяване на военната агресия срещу нас, нашите отговори ще продължат.“

Алтернативното обяснение е, че Тръмп сериозно обмисля това, което преди това беше казал, че няма да направи, а именно да нареди на американските военновъздушни сили да се включат в атаките срещу Иран.

Израел силно би искал американците да използват своята 13,6-тонна бомба GBU-57 за „разрушаване на бункери“, която може да се носи само от големи бомбардировачи като американския самолет B-2, за да „отворят вратите“ на ядреното съоръжение Фордоу, което е заровено дълбоко под планински склон.

Израел вярва, че може да деградира достатъчно ядрената програма на Иран за своите цели чрез многократни атаки в продължение на няколко седмици и казва, че това е неговият план. Повечето анализатори обаче смятат, че без унищожаването на Фордоу, иранците биха могли да възстановят програмата - и може би дори да се втурнат да създадат истинско оръжие.

Това предполагаемо решение може да е в съответствие с втория набор от изявления на Тръмп, докато се готвеше да се прибере у дома . „Всички трябва незабавно да евакуират Техеран!“, написа той в своята платформа Truth Social. Фордоу е на повече от 160 километра от иранската столица, но общото предупреждение беше ясно.

Той също така, необичайно за всеки друг освен този президент, обоснова вземането на решения с аргументите на някой, далеч отдалечен от администрацията му - коментатора Тъкър Карлсън, някогашен поддръжник на Тръмп, но силно критичен към участието на САЩ в Близкия изток. „Някой, моля, да обясни на шантавия Тъкър Карлсън, че ИРАН НИКОГА НЕ МОЖЕ ДА ИМА ЯДРЕНО ОРЪЖИЕ“, написа той.

Тръмп каза, че ще разберем какво е „нещото по-голямо от това“ през следващите един-два дни. Разбира се, той може би се стреми да всее хаос, да се опитва да разбие режима. Сцените с милиони хора, чакащи на опашка, за да избягат от Техеран през нощта, са изпратили послание до бункера, в който се е укрил аятолах Али Хаменей, върховният лидер.

Но Тръмп е правил драматични физически интервенции в Близкия изток и преди. Решението му през 2020 г. да нареди убийството на Касем Солеймани, иранският генерал и мозък на политиката на Техеран в Близкия изток, е прецедент за предприемане на действия, на които никой предишен президент не се е осмелил. Това промени облика на иранската политика и в много отношения доведе до унищожаването от страна на Израел на „оста на съпротивата“ на Иран.

Досега през втория си мандат Тръмп не успява да изпълни обещанията си, които променят играта, особено по отношение на Украйна. Да наложи мир на Израел против волята му или да се присъедини към войната му, и двете биха били моменти, променящи играта. Просто не е ясно дали Тръмп е решил да направи тази крачка.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата