Пакистанското правителство обяви решението си да номинира президента на САЩ Доналд Тръмп за Нобелова награда за мир за 2026 г. Това се посочва в официално изявление, публикувано на страницата на правителството в социалната мрежа "X".
В съобщението се подчертава, че инициативата е свързана с „решителната дипломатическа намеса“ на Тръмп и неговото „ключово лидерство“ по време на последната ескалация между Индия и Пакистан. Исламабад отбеляза, че благодарение на „стратегическата далновидност и изключителната държавническа мъдрост“ на американския президент е било възможно да се намали напрежението между двете ядрени сили, да се постигне прекратяване на огъня и да се предотврати ескалация, чиито последици биха могли да бъдат катастрофални за милиони хора както в региона, така и извън него.
„Тази намеса ясно демонстрира неговата роля като истински миротворец и защитник на разрешаването на конфликти чрез дипломация“, се казва в изявлението, като се добавя, че се надява усилията на Тръмп да продължат да допринасят за регионалната и глобалната стабилност, особено на фона на продължителните кризи в Близкия изток, включително хуманитарната катастрофа в Газа и ситуацията около Иран, съобщава "Труд".
Напрежението между Индия и Пакистан беше предизвикано от нападение в долината Байсаран, при което на 6 май загинаха 26 души. В отговор Индия започна военна операция с кодово име „Операция Синдур“, насочена към „терористична инфраструктура“ в Пакистан и спорния регион Джаму и Кашмир.
На 10 май пакистанската армия обяви началото на мащабна офанзива срещу индийски позиции. В същия ден обаче страните се споразумяха за пълно прекратяване на огъня. Както Доналд Тръмп заяви тогава, примирието е станало възможно благодарение на посредничеството на Съединените щати. „Поздравления за двете страни за проявения здрав разум“, написа той в социалната си мрежа Truth Social.
Самият Тръмп, малко след съобщението от Исламабад, заяви, че е постигнал успех в опитите за спиране на войната между Конго и Руанда в Африка и изрази съмнение, че ще получи Нобелова награда.
„Много съм щастлив да съобщя, че заедно с държавния секретар Марко Рубио уредихме сключването на прекрасен договор между Демократична република Конго и Република Руанда в тяхната война, която беше известна с жестоки кръвопролития и смърт, дори повече от повечето други войни, и продължи десетилетия. Представители на Руанда и Конго ще бъдат във Вашингтон в понеделник, за да подпишат документи. Това е Велик ден за Африка и, честно казано, Велик ден за света!
Няма да получа Нобелова награда за мир, независимо какво правя, включително Русия/Украйна и Израел/Иран, каквито и да са резултатите от тях, но хората знаят и това е всичко, което има значение за мен!“, написа президентът на САЩ Truth Social.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.