IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Американските военни са най-големият замърсител на планетата

Въглеродният отпечатък на Пентагона надминава повечето страни

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Според ново проучване, американските военни са определени като най-големият институционален източник на парникови газове в световен мащаб.

В проучването се посочва мащабът на потреблението на енергия, необходимо за поддържане на военни бази, глобален транспорт на персонал, оборудване, оръжия и честите тренировъчни учения, като основни фактори за по-широкия въглероден отпечатък. Констатациите подчертават глобалните климатични последици от оперативния мащаб на американските военни.

Проучването, ръководено от Райън Томбс от Penn State University и публикувано в PLOS Climate на 2 юли, се основава на публично достъпни данни от DOD, обхващащи периода от 1975 до 2022 г., свързвайки намаляването на военните разходи със значително намаляване на потреблението на енергия и емисиите на парникови газове.

Изследователите установиха, че намаляването на разходите има по-голям ефект върху намаляването на потреблението на енергия, отколкото увеличението на разходите върху увеличаването на потреблението на енергия. Допълнителни анализи показват, че това се дължи на намаляването на потреблението на енергия от DOD от съоръжения, превозни средства и оборудване, и по-специално на реактивно гориво.

"Започнахме това проучване, без да сме напълно сигурни какво ще открием", каза Томбс пред Newsweek в четвъртък. „Има публикувани проучвания за въздействието на нарастващата милитаризация върху екологичните резултати, но изучаването на ефектите от намаляването на военните разходи беше отворен въпрос. Мисля, че констатацията, че намаляването на разходите има по-голямо въздействие от увеличаването на разходите, беше малко изненадваща, но имаше смисъл и това е и нещото, което наистина се открои в нашите анализи.“

Проучването показва също, че съкращенията на разходите за американските военни биха могли да имат значителни последици за потреблението на енергия.

"Показваме, че големи, устойчиви съкращения на разходите биха могли да доведат до годишни икономии на енергия, подобни на това, което нацията Словения или американският щат Делауеър консумират годишно от 2032 г.", допълни Томбс.

Андрю Йоргенсън, професор по социология в Университета на Британска Колумбия и съавтор на изследването, заяви пред Newsweek в четвъртък, че изследването развива интердисциплинарната наука за обществените причини за изменението на климата.

Докато много предишни изследвания се фокусират върху фактори като икономически растеж, корпорации, динамика на населението и технологии, той каза, че тези нови открития подчертават ролята на американските военни „в причиняването на антропогенни климатични промени, предвид огромния обем изкопаеми горива, които консумират“.

"Нашите открития... подчертават необходимостта от разглеждане на ролята на американските военни“, каза Йоргенсън. „Това също така предполага път за смислена декарбонизация и смекчаване на климатичните промени, макар и много труден, предвид акцента на администрацията на Тръмп върху увеличаването на военните разходи на САЩ и атаките ѝ срещу климатичната наука и климатичната политика, както и нарастващия натиск върху други държави по света също да увеличат военните си разходи."

Въглеродният отпечатък на Пентагона надминава повечето страни

Въглеродните емисии на американските военни към 2022 г. надвишават тези на близо 140 национални правителства, според The ​​Conversation. Доклад за климатичната стратегия на армията от 2019 г. определи Министерството на отбраната като най-големия институционален потребител на петрол в световен мащаб.

През 2020 г. само потреблението на електроенергия от американската армия генерира 4,1 милиона тона парникови газове - с 1 милион тона повече от всички емисии на топлина и електроенергия на Швейцария през 2017 г.

През февруари 2022 г. армията публикува стратегия, обещаваща нулеви нетни емисии до 2050 г. и цел за електрифициране на военния си автомобилен парк и преминаване на базите към безвъглеродно електричество. Изменението на климата стана много по-малко приоритетно по време на настоящата администрация на Тръмп.

Министърът на отбраната Пийт Хегсет, в изявление на 10 март, омаловажи ролята на изменението на климата в Министерството на отбраната, съобщи The Independent.

„Ние провеждаме обучение и бойни действия“, каза Хегсет, отхвърляйки климатичните инициативи като извън отговорността на военните.

Неговата позиция се отклони както от климатичната политика на Пентагона в предишни администрации, така и от собствените изследвания на отдела. Коментарите на Хегсет предизвикаха критики, особено след като годишните емисии на военните са били общо приблизително 51 милиона метрични тона, предимно от сгради и превозни средства.

Главният говорител Шон Парнел заяви на 14 март:

„Пентагонът обяви, че ще премахне програмите и инициативите за борба с изменението на климата, които са несъвместими с основната ни военна мисия.“

Авторите на проекта за проучване на климата PLOS твърдят, че продължаващото намаляване на военните разходи до 2032 г. може водят до драматични годишни икономии на енергия.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата