Президентът Тръмп е в разцвета на политическата си власт след приемането в четвъртък на неговия “Голям красив законопроект”, с което се слага край край на забележителна двуседмична поредица от вътрешно и външнополитически подвизи, които дори демократите наричат впечатляващи.
79-годишният Тръмп ще подпише законопроекта, изпълнявайки основните си предизборни обещания, включително намаляване на данъците върху бакшишите, извънредния труд и обезщетенията за социално осигуряване – на парти с фойерверки на поляната на Белия дом.
Бомбардировачи B-2 ще прелетят над тържеството в знак на признание за ролята им в наредените от Тръмп американски въздушни удари срещу ядрената програма на Иран на 21 юни, последвани два дни по-късно от също толкова безпрецедентно примирие между Израел и Иран, посредничено от Тръмп.
Възползвайки се от този дипломатически преврат, върховният главнокомандващ накара страните от НАТО на годишната конференция на алианса да увеличат военните си разходи до 5% от БВП до 2035 г., след като години наред се оплакваше, че съюзниците на САЩ се издържат от американските данъкоплатци.
Той се завърна у дома с добри новини от Върховния съд, който му донесе победи по дела за депортиране на нелегални имигранти в трети страни и ограничаване на националните съдебни забрани от съдии от окръжните съдилища, докато компанията майка на CBS се съгласи да плати над 16 милиона долара за предполагаемо подвеждащо редактиране на интервю миналата година със съперничката на Тръмп на изборите, тогавашния вицепрезидент Камала Харис.
През уикенда Канада отмени данъка върху дигиталните услуги срещу американските интернет гиганти под натиск от Тръмп, последвано дни по-късно от отнемане на отличията от транссексуалната плувкиня Лия Томас от Университета на Пенсилвания и обявяване на предстоящо търговско споразумение с Виетнам - в момент, когато основните фондови индекси достигнаха рекордни върхове, а незаконните преминавания на границата достигнаха нови рекордно ниски нива.
“Големият красив законопроект“ включва също 25 милиарда долара финансиране за програмата за противоракетна отбрана на Тръмп “Златен купол“, харчи повече за имиграционно правоприлагане, позволява данъчни облекчения за лихви по местни автомобилни заеми и - в голяма победа за републиканците в Ню Йорк и Ню Джърси - премахва ограничението на размера на щатските и местните данъци, които могат да бъдат приспаднати от федералните декларации, до 40 000 долара от предишните 10 000 долара.
"Не гласувах за него и не винаги съм съгласен с подхода му, но успехът му на вътрешния и международния фронт в такъв кратък период от време е забележително нещо и всичко се дължи на впечатляващото му използване на политическа и изпълнителна власт“, каза пред The New York Post Майкъл ЛаРоса, бивш говорител на Белия дом на Байдън.
“Последните две седмици от неговото президентство са завръщане към силните лидерски стилове, напомнящи на тези на Джонсън или Рейгън, и двамата от които породиха такава лична и политическа лоялност в своите партии, че успяха да постигнат исторически успех само от чиста добра воля.“
Друг служител на Белия дом на Байдън, който е служил и четирите години в администрацията на Демократическата партия, каза, че Тръмп е “постигнал крачка напред“ и се възхищава на способността му да оказва натиск върху упорстващите републиканци да гласуват за основното законодателство, въпреки центристкото нежелание относно съкращенията на Medicaid и SNAP и консервативните искания за по-дълбоко намаляване на разходите.
“Гласувахте за него, защото се страхувате от него. И честно казано, това е впечатляващо, като се има предвид, че Байдън никога не е внушавал страх у никого“, каза бившият помощник на Байдън за упорстващите в Републиканската партия, всички с изключение на двама от които в крайна сметка подкрепиха законопроекта.
"Успешните кампании и успешните операции се отличават, когато им е предоставена яснота относно мисията от техния лидер - в този случай президентът Тръмп“, каза Крис ЛаСивита, който ръководеше кампанията на Тръмп през 2024 г. заедно с настоящия началник на кабинета на Белия дом Сузи Уайлс.
“Изборите са важни, защото сега се случва едно от най-големите пренареждания в политическата история, което е подкрепено от политика. Ако работите, плащате данъци и се стремите към по-добро утре, вие гласувате за републиканци“, каза ЛаСивита (ключов съюзник на Републиканската партия, бел.пред.), описвайки реформите на работническата класа, обхванати от законопроекта, който също така направи постоянни данъчните облекчения на Тръмп от 2017 г. за всички категории.
“Ако си мрачен, богат и като цяло презираш хората, които не са съгласни с [теб] – и не знаеш какво е жена – ти си демократ. Тази трансформация в политическата власт се дължи на лидерството и решителността на един човек – президента Тръмп. И той едва сега започва. Америка е в своя Златен век“, каза Келиан Конуей, старши съветник на Тръмп по време на първия му мандат.
“Заяждането и лаят на дребните му критици са приглушени и безсмислени. Ако не можете да го победите, присъединете се към него. Отпуснете се и се насладете на нация, която е суверенна, сигурна и просперираща. Ние сме завистта на света, а Тръмп едва сега започва.“
“Президентът Тръмп е във възход“, каза Вивек Рамасвами, бившият кандидат за президент на Републиканската партия и настоящ претендент за губернатор на Охайо. “До 2026 г. ще зависи от щатите да поемат водеща роля в други критични фронтове, като например решаването на кризата с образователните постижения в нашата страна.“
Поредицата от триумфи на Тръмп предшества важен краен срок следващата седмица за сключване на двустранни търговски споразумения, за да се избегнат “реципрочни“ такси върху чужди държави, които биха могли драстично да увеличат потребителските разходи в САЩ и да повишат инфлацията, която се охлади тази година.
“Става все по-очевидно, че Доналд Тръмп е доминиращата политическа фигура досега на 21-ви век“, каза професор Леонард Стайнхорн от Американския университет, който преподава курсове по публична комуникация и история.
Но Стайнхорн добави, че администрацията на Тръмп контрастира с други влиятелни американски президенти, които, поне за кратко, са имали широка национална подкрепа.
“Колкото и доминиращ да е Доналд Тръмп днес, той е особено доминиращ над Републиканската партия... Но нека не забравяме, че той председателства половината страна, която вярва, че ни води по много лош път, а за много хора – по път към авторитарно или автократично управление.“
ЛаРоса, бившият помощник на Байдън в Белия дом, каза, че се надява, че колегите му демократи ще се поучат от неочакваните политически способности на Тръмп.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.