IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Ще разтърси ли партията на Мъск политиката в Америка?

Какви са шансовете на третата партия?

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Най-богатият човек в света обяви в събота вечер, че оспорва двупартийния консенсус в американската политика, както е обичайно за него, с резултатите от анкета в X, платформата, която притежава. Въпросът, който занимаваше Илон Мъск на 4 юли, на който той вероятно вече предполагаше отговора, беше: „Трябва ли да създадем Американската партия?“

От 1,2 милиона потребители, които отговориха, 60% казаха „да“, което беше достатъчно за Мъск да продължи: „Днес се сформира Американската партия, за да ви върне свободата“.

Идеята е, че може да се появи нова, по-пробизнес, фискално отговорна партия, която да привлече разочаровани избиратели както от републиканците, така и от демократите. След като се скара с президента Тръмп през май, когато той напусна ролята си на ръководител на DOGE- движещата сила за ефективност на правителството, Мъск сега планира да си отмъсти и да създаде нова трета партия, която ще сложи край на статуквото.

Съобщението на Мъск не беше голяма изненада за фигурите в орбитата на Тръмп. Откакто технологичният милиардер напусна поста си в Белия дом, той заплаши да използва останалите си правомощия, за да нанесе електорална болка на Републиканската партия. През последните седмици, с изострянето на словесната война между Тръмп и Мъск, това се промени от просто задържане на финансиране до създаване на съперническа партия. Въпросът е: ще промени ли това действително политическия пейзаж?

Самият Тръмп вече изрази загриженост. В публикация в Truth Social президентът заяви, че Мъск е „излязъл от релси“ и че „единственото нещо, за което третите партии са добри, е създаването на пълен и тотален ХАОС“.

Има дълга история на трети партии, които се формират с голяма помпозност и след това се борят да пробият срещу тежестта на двупартийната система. През 1992 г. Рос Перо се кандидатира като независим кандидат за президент и успява да спечели 19% от гласовете на избирателите, но не и гласове на електоралната колегия.

Мъск обаче планира да започне с малко. Въпреки че всяка нова партия би се затруднила да издигне кандидат за президент и би се сблъскала с много структурни проблеми, въпросът е дали с тесен фокус Мъск може да се противопостави на тенденцията. Планът е да се започне с насочване към междинните избори през 2026 г.:

„Един от начините да се постигне това е да се съсредоточим върху само две или три места в Сената и осем до десет района в Камарата на представителите“, пише Мъск.

Тук Мъск казва, че канализира вътрешния си Епаминонд, визирайки тиванския държавник, който през 371 г. пр.н.е. побеждава спартанска армия при Левктра. Чрез комбинация от лидерство, иновации и фокус, военният тактик трайно променя баланса на силите между гръцките държави.

С републиканците, които вече са загрижени за перспективата да загубят Камарата на представителите следващата година, идеята е, че няколко победи в ключови битки биха позволили на партията на Мъск да играе ролята на „крал-избирател“. Той написа:

„Като се имат предвид изключително тънките законодателни маржове, това би било достатъчно, за да послужи като решаващ вот по спорни закони, гарантирайки, че те служат на истинската воля на народа.“

Тогава партията на теория би имала решаващ вот, когато става въпрос за ключови въпроси относно разходите и бъдещата посока на политиката. Неприязънта на Мъск към „Един голям красив законопроект“ на Тръмп беше една от основните причини за разрива им, като Мъск го видя като натрупване на дълг, който САЩ не могат да си позволят.

Въпреки всички приказки за ново движение или празнина на пазара досега, съставът от герои, изразяващи интереси, прилича малко на списък с хора, които са изпаднали в немилост пред Тръмп. Антъни Скарамучи, бившият съветник по комуникациите в изгнание на Тръмп, каза, че би искал да говори. Няколко милиардери, подкрепящи Харис, също са изразили интерес.

Първоначалната реакция както на демократите, така и на републиканците е предпазлив скептицизъм.

„Това няма да стигне доникъде; това е опит да се остане актуален, който ще избледнее“, заяви една фигура в движението MAGA. 

Междувременно демократите се чудят дали това всъщност би им било от полза, като отнема гласове от официалния кандидат на републиканците в оспорвани надпревари със Северна Каролина и Мейн, които се разглеждат като ключови бойни полета. Надеждата на демократите е Мъск да раздели гласовете вдясно, позволявайки на кандидатите им да се промъкнат напред.

Това, което Мъск има в своя полза, са парите и онлайн обхватът. Членовете на MAGA вече заплашват да напуснат X в знак на протест. Тези части от движението MAGA осмиват идеята, че човек, който не е роден в САЩ, може убедително да създаде партия, която твърди, че е истинската партия на Америка.

Мъск вече е разбрал по трудния начин, че парите не са всичко. След като по-рано тази година натрупа милиони в подкрепа на надпреварата на кандидат на републиканците за Върховния съд на Уисконсин,  Подкрепената от демократите кандидатка Сюзън Крофорд спечели.

Както каза висш републиканец:

Не мисля, че Мъск има голям шанс да си купи място, което ще има влияние. Ако се изправи срещу подкрепян от Тръмп републиканец, вероятно ще загуби на общите избори, защото демократите ще бъдат мотивирани да гласуват срещу кандидата на Мъск, а Тръмп няма да се появи. Мъск, без Тръмп, е човек без база. Председателят на Камарата на представителите Бейнър казваше, че „лидер без последователи“ просто се разхожда в гората“.

Поддръжниците на Мъск обаче твърдят, че той е бил отписван много пъти преди и има фокуса, парите и влиянието, за да отиде и да успее там, където други са се провалили. Ясно е, че Мъск няма планове да напуска бойното поле.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата