Производството на петрол в Южна Америка е в бум, движено от Бразилия, Гвиана и Аржентина, компенсирайки загубите от размирните региони. Прогнозира се, че Бразилия, Гвиана и Аржентина ще генерират над 80% от растежа на световното производство на петрол извън блока на ОПЕК през следващите пет години, компенсирайки загубите, когато водещите производители са затънали в конфликт, пише The Wall Street Journal.
Бразилската компания Petrobras планира да инвестира 111 милиарда долара до 2029 г. в проекти, включително офшорни находища близо до устието на река Амазонка. Производството на петрол в Аржентина е на най-високото си ниво от две десетилетия. Гвиана е на прага да се превърне в най-големия производител на глава от населението в света, а покритият с джунгла Суринам е един от най-горещите перспективи за офшорни петролни находища в индустрията.
Петролният бум в Южна Америка идва на фона на геополитическото напрежение, което води до резки колебания на петролните пазари. През юни Израел води 12-дневна война с Иран, дом на четвъртите по големина петролни ресурси в света. Западните санкции срещу Русия, откакто тя нахлу в Украйна през 2022 г., нарушиха износа на петрол и спряха инвестициите в региона.
Американските петролни компании пренасочват инвестициите си на юг. Exxon и Chevron са се насочили към басейна Foz do Amazonas – част от Екваториалната линия, най-обещаващата офшорна граница на Бразилия.
Шистовият бум направи САЩ най-големия производител на петрол в света през последните години, изпреварвайки Саудитска Арабия и Русия. Но с развитието на много от най-богатите шистови басейни от Западен Тексас до Северна Дакота и намаляването на качеството на останалите места за сондиране , компаниите насочват милиарди долари към офшорните богатства на Южна Америка.
„Това е началото на „връщане към по-класически геологии“, каза Бен Хоф , глобален ръководител на отдела за стокови изследвания в Société Générale. „Това е много по-скоро южноамериканска история.“
Южноамериканските петролни барели са по-евтини за производство и генерират по-ниски емисии от средните за света. Петролът от Бразилия обикновено съдържа по-малко замърсители, а изобилните кладенци на страната означават, че е необходима по-малко инфраструктура за производството на същото количество петрол, казват експерти.
Петролният бум в Южна Америка бележи рязък обрат спрямо последното десетилетие. Производството на петрол от Венецуела, която притежава най-големите петролни запаси в света, се срина през 2017 г., когато авторитарният лидер Николас Мадуро затегна контрола върху индустрията. Производството на петрол в Боливия спадна рязко през 2015 г., след като конфискациите на чуждестранни петролни активи от страна на правителството през предходното десетилетие отблъснаха инвестициите.
Но Бразилия остава отворена за чуждестранни инвестиции в продължение на десетилетия, въпреки че ръководството ѝ се колебаеше от леви до десни политици.
„Бразилия разбира“, каза Марио Хорхе да Силва , ръководител на отдела за стратегия и планиране в Petrobras, държавната компания за производство на петрол в Бразилия и една от най-големите компании в Латинска Америка. „Видяхме какво се случи във Венецуела, в Боливия... ако има някакво съмнение относно регулациите или спазването на договорите, капиталът не влиза, а без капитал няма просперитет.“
Преди няколко години Exxon не успя да открие търговски жизнеспособни количества петрол в дълбоките води край Бразилия. Компанията спря многомилиардна сондажна кампания там, въпреки че не изключи възможността за други проекти в страната.
По време на тръжните кръгове миналия месец, в партньорство с Petrobras, Exxon си осигури дялове в 10 блока в басейна Foz do Amazonas. „Дори те виждат потенциала там“, каза Шрайнер Паркър , ръководител на отдела за развиващи се пазари в Rystad Energy, изследователска фирма.
Бразилия продаде права на 19 нефтено-газови блока в процеса на търг, след години на борба с екологичните проблеми на мястото за проучване, намиращо се на около 300 мили от устието на река Амазонка.
Президентът Луис Инасио Лула да Силва предложи непоколебима подкрепа на петролната индустрия въпреки усилията си за борба с изменението на климата, твърдейки, че приходите от петрол са необходими за финансиране на прехода на Бразилия към зелени енергийни източници. Според Организацията на обединените нации, изкопаемите горива са отговорни за над 75% от световните емисии на парникови газове и близо 90% от всички емисии на въглероден диоксид.
По-на северозапад по крайбрежието на Южна Америка, офшорните басейни на Гвиана са превърнали страната с малко над 800 000 души население в петролна електроцентрала, с резерви, оценени на над 11 милиарда барела петролен еквивалент. Петролната индустрия на Гвиана, дълго време водена от Shell , е сондирала сухи сондажи в офшорните райони в продължение на десетилетия, преди Exxon и нейните партньори Hess и китайската Cnooc да направят поредица от големи петролни открития, започващи през 2015 г., които шокираха индустрията.
„Гвиана е впечатляваща история за един нововъзникващ производител на петрол“, каза Франсиско Моналди , директор на Латиноамериканската енергийна програма в Института Бейкър към Университета Райс. „Тя ще се превърне в най-големия производител на петрол на глава от населението в света.“
Производството от блока Stabroek – офшорна концесия с площ от 6,6 милиона акра – се е увеличило до около 650 000 барела на ден, като се очаква добивът да надхвърли 1,3 милиона барела на ден до края на 2027 г.
Разходите за достигане на точката на рентабилност са ниски – оценени на 25-35 долара за барел – благодарение на големите, висококачествени находища в относително плитки води. Брентът, световният бенчмарк за петрол, наскоро се търгуваше на около 68 долара за барел.
Но лидерите на Гвиана нямат опит в справянето с подобен неочакван приход, което поражда опасения, че страната може да се изкуши да упражнява по-голям държавен контрол с нарастването на производството, каза Моналди. Ако правителството запази настоящите си условия с Exxon, се очаква добивът почти да се удвои през следващите 10 години, каза той.
Суринам се позиционира като следващият голям производител на петрол в офшорни райони в Южна Америка, след години на успехи в проучванията близо до морската си граница с Гвиана. Страната привлича инвестиции от компании като френската TotalEnergies, TTE. -1,53 %намаляване; червен триъгълник, сочещ надолуБазираната в Хюстън APA Corp. и малайзийската Petronas . Анализатори на индустрията от Rystad прогнозират, че инвестициите в добив и добив на нефт в Суринам могат да достигнат близо 9,5 милиарда долара до 2027 г.
И петролният сектор на Аржентина продължава да се разраства, движен до голяма степен от шистовото находище Вака Муерта. От 2014 г. насам производството на петрол във Вака Муерта се е увеличило 10 пъти до над 400 000 барела на ден, наскоро подхранено от про-инвеститорската политика при президента Хавиер Милей .
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.