Въпреки че е бил ръководител на германското правителство само няколко месеца, канцлерът Фридрих Мерц от Християндемократическия съюз (ХДС) бързо се утвърди като един от най-надеждните съюзници на Америка в Европа, поне засега.
Докато Мерц донякъде се колебаеше между изразяването на необходимостта Европа „наистина да постигне независимост“ от Съединените щати през февруари и наричането на Америка „незаменим приятел и партньор на Германия“ през юни, стратегията на неговото правителство за рестартиране на отношенията с Европа и съживяване на Трансатлантическия алианс едновременно ще засили стратегическото влияние на Америка на целия континент, пише за The National Interest Джет Джеймс Пруит, номиниран за наградата „Пулицър“ политически журналист и автор на две книги-бестселъри.
Какъв е планът на канцлера Мерц за Германия?
Относителната популярност на Мерц сред други европейски лидери, съчетана с желанието му да подобри икономическата конкурентоспособност и военната мощ на Германия, ще противодейства на задълбочаващите се отношения между Запада и Китай. Всъщност, канцлерството на Мерц може да помогне за запазване на финансовото и военно превъзходство на САЩ в Европа срещу най-видния им стратегически съперник в обозримо бъдеще.
Като най-населената страна и най-голямата икономика износител в ЕС, Германия е тих, но ключов играч в хегемонното съперничество между Съединените щати и Китай. От една страна, Германия е политически обвързана със Съединените щати, разполагайки над 34 000 американски войници и служейки като ключов партньор по сигурността в рамките на НАТО. Миналата година Съединените щати изместиха Китай и като най-големия търговски партньор на Германия по комбиниран износ и внос.
В същото време Китай упражнява непропорционално голяма икономическа тежест над Германия, което подкопава партньорството на Америка в региона. През 2024 г. общата двустранна търговия между двете страни достигна приблизително 279 милиарда долара, като над 5000 германски компании инвестират и работят в Китай. Видни производители на автомобили, включително Volkswagen, BMW и Mercedes-Benz, обявиха планове за увеличаване на инвестициите в своите автомобилни заводи в провинциите на Китай.
Към днешна дата Германия остава силно зависима от Китай за компоненти за възобновяема енергия, като слънчеви панели и батерии за електрически превозни средства (EV), което поражда опасения сред членовете на дясноцентристкия ХДС относно последиците от тези търговски отношения за националните интереси на сигурността на Германия.
За разлика от своя предшественик Олаф Шолц, който публично се противопостави на митата на ЕС върху китайските електрически превозни средства през 2023 г., Мерц възприе твърд подход към Китай, коментирайки през януари 2025 г.:
„През последните седмици и месеци се убедих повече, че американският пазар, включително южноамериканският, е по-сигурна основа за нас, отколкото само Китай.“
След като сформира коалиция с лявоцентристката Социалдемократическа партия през април, ХДС публикува очертания на бъдещата политика за сигурност на Германия, обявявайки Китай за „системен съперник“ и ангажирайки се със стратегия за „намаляване на риска“ от критични зависимости. С други думи, правителството на Мерц е решено да си възвърне стратегическата автономия и да си сътрудничи с Китай само когато това е в най-добрия интерес на Германия.
Макар че в никакъв случай не се застъпва за пълно отделяне от Китай, правителството на Мерц поне смекчава по-нататъшното китайско навлизане в германската и европейската икономика.
Съединени щати, които рязко променят стратегията си на всеки четири години, не са такива, на които другите държави ще се доверят или ще ги уважават.
Саудитска Арабия и ОАЕ се очертаха като централни компоненти в стратегията за изкуствен интелект на администрацията на Тръмп. Но взаимозависимостта носи своите рискове.
В този контекст, отдалечаването на Германия от Китай неизбежно ще сближи Европа още повече със САЩ, особено предвид международната привлекателност на Мерц. Забележително е, че той привлече вниманието на политическите журналисти с усилията си за възстановяване на френско-германските отношения , които бяха достигнали най-ниска точка под ръководството на Шолц.
Мерц също така работи усърдно за реинтегрирането на Обединеното кралство в геополитическата орбита на ЕС, като лично пътува до Лондон на 17 юли, за да подпише пакт за сътрудничество в областта на отбраната между двете държави.
Извън Европа, Мерц е установил работна база с президента Доналд Тръмп, който го нарече „твърд представител на Германия“ след срещата им на 5 юни в Белия дом. Като цяло, тази синергия може да се счита за по-близо до сътрудничеството между Съединените щати и Европа, както се вижда от факта, че почти всяка страна членка на НАТО ( с изключение на Испания ) наскоро се съгласи да отдели поне 5% от БВП си за разходи за отбрана до 2035 г.
Въпреки че има мнозинство в Бундестага, ХДС едва успява да поддържа предимство пред крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“ (AFD). Към края на юни 2025 г. ХДС има 29% подкрепа сред германския електорат, докато AFD и SPD се радват съответно на 22% и 15%. Това поставя Мерц в деликатна позиция, особено като се има предвид, че той не успя да спечели канцлерския пост с шест гласа разлика на първия тур на гласуване на 6 май. Въпреки че спечели и втория тур, подкрепата за Мерц в германския парламент остава несигурна.
Що се отнася до настоящите външнополитически интереси на Америка, ХДС е може би най-проамериканската партия в германската политика. AFD е пламенно националистическа и е за по-тесни отношения с Русия, отколкото с ЕС или Съединените щати.
Междувременно, Социалдемократическата партия (СДП) възприема умерен подход, считайки Китай за необходим партньор в справянето с глобални предизвикателства като разпространението на ядрени оръжия, изменението на климата и руско-украинската война. За разлика от това, „Левите партии“ и „Брист Шварцвалд“ са по-склонни в подкрепата си за по-тесни отношения с Китай, подчертавайки лидерството на страната в БРИКС.
Само времето ще покаже колко дълго Мерц може да се задържи на власт в Берлин. Въпреки това, от първите му няколко месеца на поста е ясно, че той прави всичко възможно, за да предотврати пълното поглъщане на Германия от орбитата на Китай. Така или иначе, Америка трябва да го подкрепя на всяка крачка.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.