Училищата у нас, използващи дигитален подход към образованието, имат отлична възможност да се включат в обявения наскоро от А1 в партньорство с фондация "Заедно в час", конкурс „Дигитално училище на България“. Той търси най-добрите дигитални училища на България, за да насърчи и даде популярност на добрите практики в българското образование. А победителите ще бъдат възнаградени и с атрактивни дигитални награди, с които да продължат да усъвършенстват учебния процес. Идеята на конкурса е на практика да се покаже как въвеждането на иновации в обучението прави процеса на усвояване на знания по-достъпен за днешното поколение ученици.
Три категории
Категориите на конкурса „Дигитално училище на България“ са 3 и ще отличат най-добрия дигитален урок, проект и цялостна организация на преподаването. Във всяка от категориите ще бъдат излъчени по двама победители – училище от голям град и представител от малките населени места. Категория дигитален урок ще събира кандидатури за алтернативните методи на обучение и нестандартните подходи при усвояване на материала. В нея ключовите критерии ще бъдат какво са научили учениците, как и защо е било полезно за тях. Втората категория – дигитален проект, ще отличи дългосрочно реализиран проект за дигитално образование, включително примери за успешно дистанционно обучение. Третата е дигитална организация на преподаването, в която се подават кандидатури за добри практики от учители, които са реорганизирали работата си така, че да включва повече елементи на дигитализация.
Срокове, критерии и жури
Критериите, по които ще се оценяват кандидатурите във всяка категория, са обхват на проекта, иновативни и дигитални подходи, резултати, оригиналност при представянето.
Платформата за подаване на заявки е отворена до 15 ноември, а желаещите училища могат да подадат своите кандидатури на https://www.a1.bg/digital-schools. Учебните заведения, които успешно се възползват от възможностите на технологиите, ще бъдат определени от специално подбраното жури на конкурса „Дигитално училище на България“..
Проектите ще бъдат оценявани от доказани специалисти в областта на образованието и дигиталните технологии: д-р Нели Колева, ръководител на екип „Стратегически партньорства“ в „Заедно в час“, Ева Майдел – инициатор и член на сдружение „Образование България 2030“ и координатор на Мрежата на младите евродепутати от Европейската народна партия (ЕНП), д-р Ваня Кастрева, началник на Регионалното управление на образованието (РУО), проф. д-р Галин Цоков, преподавател по управление на образованието в ПУ „Паисий Хилендарски“ и водещият на предаването „Директно“ по Bulgaria ON AIR Димитър Абрашев.
Дигитални награди
Всяко училище, спечелило приз от конкурса, ще получи от А1 интерактивна дъска за обучение, с която допълнително да стимулира дигитализацията на учебния процес. А1 и фондация „Заедно в час“ предвиждат да връчат и ексклузивна специална награда за креативна идея.