От Световната здравна организация обобщават - само в Европа близо 37 милиона души страдат от тревожност, а над 44 милиона се оплакват от депресия.
Когато идва първата паник атака, Йоана е само на 21 години. Вози се в метрото, когато усеща как през цялото ѝ тяло преминават странни вълни от притеснение. Следва тежест в гърдите, разтреперване, болки в гърдите. Мисли си, че получава инфаркт и ужасът прониква в нея. След 10 ужасни минути всичко преминава.
След тази случка Йоана влиза в порочния кръг на паническото разстройство. Паник атаките са ежедневие, а страхът за живота ѝ се настанява трайно в ежедневието ѝ. Над година обикаля по най-различни доктори, но получава само положителни отзиви за своето здравно състояние. Накрая и стига до диагнозата „тревожно разстройство“.
Като Йоана са още стотици, ако не хиляди хора в България.
Обикновено тези хора си мислят, че са единствени и вече не могат да се впишат в нормална среда, защото нещо не е както трябва с тяхното тяло. Е, не е така! Но какво е спасението и има ли такова? Накъде да тръгнем, ако изпаднем в подобна ситуация?
За тревогата в обществото
Пандемия, негативни новини, натоварено ежедневие, преумора… това са все фактори, които влияят затова 14,5% от хората в България в някакъв етап от живота си да са страдали от депресия или други психични разстройства. Това сочат данните на Националния център по обществено здраве и анализи.
От Световната здравна организация пък обобщават, че само в Европа близо 37 милиона души страдат от тревожност, а над 44 милиона се оплакват от депресия. Тази притеснителна цифра обаче расте с всяка изминала година, притесняват се психолози. Световната статистика показва и други притеснителни данни – всеки пети човек през живота си е преживявал депресивен епизод. Диагнозата обаче засяга два пъти по-често женския пол.
Начини за справяне
Често тези хора ги е срам да говорят за своето състояние и темата е табу в обществото. Ужасните преживявания и страхове са скрити от окото на масовата аудитория. Още по-рядко страдащите търсят помощ от специалист, който да ги насочи към правилно лечение.
Психолозите съветват, че спасението от такива състояния се крие в по-спокойното ежедневие, но не само. Природата ни е дарила с ценни билки и растения, които облекчават напрежението и имат успокояващ и тонизиращ ефект върху нас.
Хармония от природата
Чували ли сте за Лотос, Диоскорея или Китайска фурма? Екстрактите от тези и още няколко екзотични растения, вплетени в ефикасна природна рецепта, са най-силното оръжие срещу тревожността, паник атаките, стреса и преумората. Защото нека не се лъжем, всеки от нас е изпитвал онова неприятно чувство – дали след неприятен ден в работата, или проблеми от лично естество.
Природата ни дава толкова ценни съставки, а един ефикасен продукт е използвал именно този дар, за да вплете в себе си хармонията и спокойствието - Лотосоник. Идеално съчетание при преумора и състояние на постоянно психическо натоварване.
И тъй като добрият сън е най-доброто лекарство за крепкото здраве, част от рецептата в продукта е екстракт от семена на Китайска фурма. Тя е позната от хилядолетия в китайската етнофармакология с благотворното си действие върху безсънието.
Затова не се колебайте да се борите активно с неприятните усещания и знайте, че когато не сте сами в тази битка, много по-лесно бихте се справили.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.