Българските държавни политики държат хората бедни, каза в ефира на Bulgaria On Air икономистът от Центъра за либерални стратегии Георги Ганев.
„Тази част от обществото, която има финансови трудности, умишлено е на това ниво и не й се позволява да забогатее“, допълни той.
Според него самият факт, че държавата решава с колко и как да бъдат повишени доходите, е достатъчно доказателство.
„Пенсионната система функционира също със сходна идея“, каза Ганев. Той посочи за пример и образованието в страната като способ за влияние над хората.
“Масово гражданите излизат необразовани, стимулират ги да зубрят, а не да мислят. Съответно, след като се изучат, те не могат да си намерят високоплатена работа и стават зависими от това, което им даде държавата”, обясни икономистът.
Относно актуализацията на бюджета и аргументите на финансовото министерство, Ганев обяви, че в част от тях има резон.
“Увеличаването на дефицита не е толкова лошо. Необходимо е да има буфери в случай на нужда. Друг е въпросът дали ще се изхарчат тези пари”, каза експертът.
Той припомни, че предлаганото увеличаване на дефицита обуславя промяна в лимита за максималния размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през 2013 г.
Емитираните извънредно 6-месечни ДЦК на вътрешния пазар на стойност 800 млн. лв. през февруари 2013 г. на практика обаче изчерпват одобрения лимит, уточни още Ганев.