Хората не бива да теглят спестяванията си. Валутният борд не е в опасност, а гражданите трябва да знаят, че депозитите до 100 000 евро са гарантирани. Около това се обединиха икономистите Владимир Каролев и Емил Хърсев в ефира на ТВ7.
Те обаче бяха на противоположно мнение дали Международният валутен фонд (МВФ) трябва да се намеси чрез заем, който може да се вземе и от пазарите. Според тях политиците трябва да действат бързо и ясно.
„Ако 10-15% от българите се наредят пред банките си, няма как да няма заплаха за банките при условията на частичен резерв в системата“, коментира икономистът Владимир Каролев.
„Клечката кибрит, която пали огромния горски пожар, няма значение, защото гората вече гори. Днес и утре политиците трябва да мислят и да действат. Много правилно се ориентират, съдейки по казаното от Бойко Борисов вчера“, каза финансистът и преподавател в УНСС доц. Емил Хърсев.
Той посочи необходимостта от стабилизационен заем за осигуряване на нужната ликвидност в системата и подкрепи идеята на Борисов за помощ от МВФ, но чрез сключването на stand-by споразумение с организацията.
Каролев бе на противоположното мнение. Той не е съгласен с изказванията на Борисов, че държавата е във фалит и че е нужен заем от МВФ в размер на 5-6 млрд. лв.
„Фискално България е стабилна. Ако страната има нужда от пари, трябва да ги вземе от пазарите, а не от МВФ“, смята Каролев.
Относно спекулациите относно устойчивостта на валутния борд икономистите са категорични, че той не е застрашен.
„Схемата през 1996-1997 г. не е тази, която имаме днес. В момента няма валутен пазар, курсът не плава. Бордът не може да падне, защото той е обезпечен“, каза Хърсев . „БНБ има 5 млрд. лв. повече, отколкото са необходими, за да бъдат гарантирани всички евра", добави той.
„Има свръхобезпечение на всички левове в обращение“, допълни Каролев, говорейки за златото и валутите, които притежава БНБ като резерви.
„За борда няма опасност. За банките има опасност. Това са различни неща. Трябва да адресираме проблемите пряко и директно“, отсече Хърсев. Според него провеждане на консултации с МВФ, Европейската комисия и Европейската централна банка е добра идея, тъй като „явно никой не вярва на политиците, на БНБ“.
„Банковата система не е болна, но проблеми има, защото е ударена с тухла. Огромен проблем е решението на БНБ да извади КТБ от обращение, защото там стоят пари, извадени от оборота. Парите по разплащателните сметки на хората трябва да се пуснат в обращение“, категоричен е Хърсев.
„БНБ не трябва да дава нищо в момента, защото БНБ е взела 4 млрд. лв. от обращението“, отговори той на въпрос какви средства трябва да осигури БНБ за системата. Преподавателят в УНСС е на мнение, че пускането на парите в КТБ в обращение няма да попречи на работата на квесторите при пресмятането на активите и пасивите на банката.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Собственикът на Sinsay очаква марж на печалбата през първото тримесечие от близо 60%
Компанията за електрически тротинетки Lime подаде документи за IPO
Мусалем от Фед за това какво се случва с инфлацията в САЩ
Търговията на дребно в България е нараснала с над 12% през март на годишна база
Европейски медии: Румен Радев поема властта с обещание за стабилност в България
Промишленото производство в Германия се свива за втори пореден месец през март
Обедна емисия
Министерският съвет стартира с ключови назначения и реформи
България е с най-високата инфлация в Еврозоната – какви са причините
Сър Дейвид Атънбъро: Една жива легенда на 100 години
"Берое" остана без лиценз за Първа лига
Нов договор и увеличение на заплатата за Киву
Интер се отказва от Викарио
Обявиха каква заплата иска Левандовски от Юве и Милан
Аталанта продава звезда на Байерн
Весела Лечева със силни и надъхващи думи
Шефът на Ботев Пловдив с грандиозно обещание
За 3 китайски зодии животът става по-лесен от 9 май
VARTA и Day Off: Family Time – енергия за най-ценните семейни моменти
Педикюри за пролет-лято 2026: В красиви цветове и с блясък (+Снимки)
„Резерватът Куба“: живописните кътчета в Стара Хавана с нейните легендарни кръчми и магазините с купони
Спатифилум – как да се грижим за цветето „женско щастие“
Истории, които не губят нишката: Storytel идва с интелигентни функции за по-плавно слушане
Юлиан Димитров от Варна също става депутат
Варненска местност остана без вода днес
Престрелката във Варна била между двама рускоговорящи. Простреляната нямала нищо общо
Новият кабинет внася проектобюджета до месец
Започва обследване и паспортизация на близо 50 подлеза във Варна
Официално: БФС отряза Берое за лиценз
Първата частна индийска ракета Vikram-1 ще бъде изстреляна през юни
Междузвездната комета 3I/ATLAS изчезна от полезрението на астрономите
НАСА тества революционен двигател, който може да отведе хора до Марс
„Афелион“: Европейската космическа агенция влиза в света на видеоигрите
Човешкият мозък обработва реч дори в безсъзнание
Учени създадоха свръхточни топлинни карти на Марс за търсене на ресурси