КТ "Подкрепа" ще продължава да прави проверки и да хвърля светлина за практиките на некоректните работодатели. Това заяви в предаването "Сутрешен блок" по Bulgaria ON AIR лидерът на синдиката Димитър Манолов.
Той коментира случая с внедрената Дария Захариева като подреждач на плодове и зеленчуци в българска верига супермаркети. Според КТ "Подкрепа" тя е получила едва 147 лева за половин месец труд. От търговската верига обаче твърдят, че са й превели по банков път 1400 лева.
"Това, което правим, е първата стъпка да покажем на обществото какво става. Оттук нататък ще продължаваме да го правим, за да хвърляме светлина. Искахме да покажем нещата обективно отвътре през очите на човек, изпратен там", обясни Манолов.
По думите му има много неща, които не знаем за продуктите на витрините.
"Няма да е лошо някой отвътре да ни каже какво става с месото, рибата. За агенциите е трудно да стигнат до тези истини, друго е, когато някой ти ги каже от кухнята", коментира Димитър Манолов.
Той допълни, че има много хора, които доброволно искат да се включат в тези проверки. Манолов обаче е категоричен, че не са взели на прицел конкретно търговските вериги.
"Обявите в интернет са анонимни, не знаеш къде отиваш. Ние случайно попаднахме на тях. По-страшни неща могат да се случат в други сектори - в производството, в услугите. Чували сме такива неща за кол центровете, където работниците работят като вързани животни в едни малки стаички със слушалки", даде пример Манолов.
Той обясни, че е била предлагана идеята обучени инспектори от КТ "Подкрепа" да извършват такива проверки по предприятията, защото Инспекцията по труда има контролиращ капацитет от под 300 инспектора за над 1 млн. предприятия.
"300 инспектора няма как да я свършат тази работа. Искаме да се въведе такава фигура, без да има правата да наказва, само до ниво констатиране", уточни Манолов.
"Трябва да седнем и да видим какво става в държавата, къде отиват парите ни", коментира още президентът на КТ "Подкрепа" и уточни, че въпреки съкращенията в администрацията, сега имаме 20% повече заети в този сектор.
"Винаги сме предлагали да видим кои са тези структури, които са на бюджетна издръжка, дали няма възможност някои да бъдат ликвидирани. Списъкът на тези структури е дълбока тайна. Там на синекурни места са разположени партийни креатури, роднински", изрази мнението си Манолов.
Чуйте целия разговор във видеото на Bulgaria ON AIR
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Възходящата тенденция на Wall Street продължава
Канадски милиардер придоби близо 27% от издателя на списание Economist
Доналд Тръмп: Ние победихме, не беше честно Иран да блокира Ормузкия проток
Оскари 2026 – негласно, но ясно срещу надвисналите политически заплахи над киното
Европейските борсови индекси се покачиха въпреки опасенията около петрола
Акциите на луксозните компании са изправени пред най-негативните настроения от години
Пудели за продан в магазин: Оставени без вода, храна и постелка
Домашен кекс с боровинки и лимонов аромат
Въпреки кризата: Нова детска градина в София стои празна?
Учени: Картофите на Луната вече не са само научна фантастика
Късна емисия
От Ред Бул признаха: Колата ни има много недостатъци
Спортът по телевизията днес, 18 март
Мачовете по телевизията днес, 18 март
Везенков се завърна с 24, а Олимпиакос срази лидера след шоу на Фурние
С два страхотни гола Арсенал подчини Байер Леверкузен
Байерн Мюнхен - Аталанта
Таро карта за 18 март, сряда
Дневен хороскоп за 18 март, сряда
Храни за късмет за пролетното равноденствие
Сила без фитнес зала: как да развиете мускулна маса
Отиде си Слава Рачева – гласът на Педя човек – лакът брада
6 зодии, на които ще им върви в работата през 2026
Над 40 пешеходци във Варна са глобени за пресичане, докато използват мобилен телефон
Никой регион на Русия вече не е в безопасност от атаки на Украйна
Радев е поредният нов експеримент, който ще свърши като другите популистки проекти
Борят домашното насилие с ИИ: Ще предвижда дали жените са в риск
Гърци зареждат автомобилите си с по-евтино гориво у нас
Найден Тодоров: Културата не е фалирала, а инструментите, които ние ползваме, за да я формираме
Експерти: Можем да отглеждаме картофи на луната
Най-силната магнитна буря за последните два месеца ще удари Земята
Екипажът на „Тянгун“ излезе в открития космос: Монтираха защитни панели
Най-голямата слънчева електроцентрала в Китай неусетно преобразява пустинята
Разгадаха 2000-годишна тайна на египетските мумии благодарение на техния аромат
Предлагат нов метод за търсене на живот на екзопланети: Какъв е той