“Засега никой не се е оплакал от конкурентен стрес”, заяви на пресконференция Петко Шишков, председател на Българската асоциация на производителите и износителите на облекло и текстил (БАПИОТ), по повод ефекта от отпадането на ограниченията за внос на стоки от Китай и Индия, влезли в сила от 1 януари 2005 г., съобщи Investor.bg.
В БАПИОТ членуват над 200 български текстилни производители.
Шишков заяви, че за момента “сътресения няма, въпреки че ценовият натиск е налице, а има процеси на адаптация”.
“Китайските стоки разполагат със своите конкурентни предимства, най-голямото от които е цената”, добави той, уточнявайки, че имаме ресурс да отговорим качествено на тази конкуренция.
В момента текстилните предприятия се опитват да съкратят себестойността на продукцията си, предлагайки повече услуги.
“Очакванията са в бъдеще страната ни от работа на ишлеме да премине към полуишлеме и готова продукция,” заяви Валерия Жекова - член на УС на асоциацията.
Начините за преборване с конкуренцията са привличането на все повече дейности на чуждестранните компании, освен работата на ишлеме, като дизайн, подготовка на прототипи, собствени продукти. Тенденцията е клиентът да изпрати само рисунка на новия продукт, а българската фирма да разработи всичко останало.
Според Шишков пък основните предимства на българските производители са: по-високото качество, близостта ни до ЕС и сходния манталитет с този на европейските партньори и не на последно място възможността за работа на къси серии.
По данни на организацията страната ни изнася 80 на сто от продукцията си в страните от ЕС, като най-големите пазари са Гърция, Германия, Италия, Франция и Испания. След отпадането на квотите износът на български текстилни продукти може да намалее от 10 до 30 на сто.
По последни данни на БНБ износът на текстилни материали за периода януари-октомври 2004 г. възлиза на 245,4 млн. евро. За периода износът на дрехи и обувки възлиза на 1,306 млрд. евро.
В същото време вносът на текстилни материали възлиза на 1,104 млрд. евро, а на дрехи и обувки -на 86,4 млн. евро.
Заплахата от монополизиране на пазара на облекла след премахването на ограниченията за внос от Китай и Индия обаче продължава да е факт и то в световен аспект.
След отпадането на квотите се очаква Китай да контролира повече от половината от пазара на текстил и облекло на стойност около 200 млрд. долара годишно. По изчисления на анализатори това ще доведе и до безработица в световен мащаб в порядъка на 30 млн. работни места.
Според Организацията на обединените нации обаче от премахването на квотите ще се облагодетелстват не само развиващите се, но и развитите страни. В резултат на премахването на тази аномалия в системата на световната търговия най-печеливши ще бъдат потребителите, тъй като цените на стоките ще паднат с над 20%, което ще доведе до годишна икономия на едно средностатистическо семейство от около 335 долара годишно.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Няма стрес в текстилния бранш заради отпадането на китайските квоти
Очакванията са в бъдеще страната ни от работа на ишлеме да премине към полуишлеме и готова продукция
20.01.2005 | 09:56 ч. Обновена: 06.05.2025 | 23:50 ч.
1

Новини
-
ЕС лидерите и Зеленски отдадоха почит на загиналите украински войници
-
Петкова: Радев няма морално право да се нарича президент на европейска България
-
Президентът: Предложих референдум, а не партия
-
Милиардер, близък до Тръмп, иска да придобие продължението на “Турски поток“ в България
-
Бразилският президент: Лудост е Европа отново да се въоръжава
-
В кадър: Румен Радев внася в НС предложение за национален референдум за еврото
-
Противоконституционно ли е искането на Радев за провеждането на референдум?
-
НА ЖИВО: Парадът за Деня на победата започна, ще атакува ли Украйна?
-
Европа сама и в шок в Деня на победата
-
Денков: Решението на Радев за референдума дестабилизира България
Бизнес
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата