IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Как тенденциите на биткойна (BTC) към лева (BGN) задвижват крипто пазара в България напред

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Докато световните очи са насочени към BTC - USD (долар) двойката, в България BTC към BGN тенденциите получават също толкова внимание. Защо? Е, има две причини. Първо, България е крипто убежище, дом на много крипто бизнеси, най вече заради добре настроеното към криптовалути правителство, както и липса на изтощителни регулации.
 
Освен това преди време българското правителство е конфискувало немалко количество крипто, разрушавайки престъпна организация. Това поставя България, като държава, в уникална позиция, защото правителството притежава милиарди в крипто и все още се решава как да се оползотворят тези активи.

С тези няколко съображения наум не е разумно да се очаква BTC to BGN тенденциите да тласнат българския крипто пазар напред.

Застраховка срещу отслабващата валута на България

Докато много хора отхвърлят този аргумент, защото България не е толкова зле колкото други държави по отношение на инфлацията, е важно да се разбере, че тези проблеми все пак имат значение за българите.

Най-важното нещо за лева е, че е обвързан с еврото, което означава, че стойността му не варира много. Това обаче не означава, че хората не се притесняват. Едно от притесненията е, че България може да изостави лева и изцяло да приеме еврото. Докато това звучи като стабилизираща идея, би предизвикало твърде много финансов смут и даже да възпламени отново патриотични съображения, което може доста да повлияе на пазара.

Говорейки за инфлация, темпото в България може да не е толкова бързо като това в останалата част на Европа, но когато цената на живота се покачва тези истории за относителен успех нямат голямо значение. Затова много българи обменят своите левове в Биткойн.

Ограничената подкрепа на банките тласка към усвояването на BTC

Българските банки никога не са били запалени по крипто. В миналото това беше допустимо. Все пак не може да се институционализира нещо толкова ново и нетрадиционно веднага щом се появи. Днес обаче българските инвеститори купуват крипто, българските потребители плащат с крипто и българските предприемачи създават свое собствено крипто, но банковия сектор все още изостава назад.

Подобна съпротива не спира хората от това да търгуват с BTC, просто ги принуждава да подходят с въображение.Това означава, че трябва да разчитат на пазари на собствени връстници, където купувачи и продавачи преговарят директно.

Най-голямото препятствие в тази борба, е че мнозинството от местните бизнеси не приемат Биткойн като метод за плащане, даже и да искат. Защо? Липсата на подкрепа от банките го прави почти невъзможно за тях. Проблема не е, че има законови ограничения, а че не може да се обмени BTC в BGN чрез банка, което може да усложни данъчното облагане дори повече, отколкото вече е.

Най-важното нещо тук е, че това ограничаване на директните транзакции на фиатни в крипто пари оказа непредумишления ефект да тласне хората към по-децентрализирани алтернативи. Поради тази причина все повече българи проучват стабилни монети, ДеФи (Децентрализирано Финансиране) платформи, и дори Биткойн банкомати като заобиколно решение.

Крипто резервите на България и тяхното влияние на пазара

Ето нещо, което много хора не знаят и което вече споменахме във въведението - българското правителство притежава огромно Биткойн скривалище. През 2017 г. Българските власти конфискуват 200,000 BTC от случай на киберпрестъпност, правейки България едно от най-големите правителства, притежаващи крипто в света. По днешния обменен курс това са приблизително 1.6 милиарда щатски долара.

Това е голям коз в крипто пазара на държавата. Всеки път, когато има слух, че правителството ще продаде някои от своите Биткойни, местните търговци започват да спекулират. Ако значително количество от този Биткойн изведнъж достигне пазара, може да провали цените на търговския чифт с лева (BGN).

Правителството не е разкрило какво планира да прави с целия този Биткойн. Някои подозират, че може рано или късно да го продадат, за да подпомогнат българската икономика, докато други вярват, че ще го задържат като дългосрочен актив. Междувременно съществуването на този BTC резерв добавя интересен слой към крипто икономиката на страната.

Нарастващият интерес към Биткойн сред технологично изостаналите българи

Биткойн беше нещо, което само технически грамотни ентусиасти и финансови маниаци ги интересува, но това бързо се променя. В днешно време даже хората, които не са в средите на кодирането или търгуването започват да се интересуват. Просто казано вече ограмотяването на тема крипто е необходимо умение за оцеляване - като умението да се комуникира онлайн или как да излизаме на срещи в дигиталния свят (задача, която е много по-лесна, когато първо сте се опознали).

Нарастващата инфлация и икономическата несигурност тласнаха много хора да погледнат отвъд лева и да обмислят други финансови опции. Не трябва да сте крипто експерт, за да разберете, че Биткойн е метод да съхраните стойност, която никое правителство не контролира.

Най- важното е, че не е нужно да знаете подробностите на блокчейн технологията. Да кажем това е като да кажем, че трябва да разбираме механизма, по който работи часовника, за да разпознаваме времето.

Едно нещо е сигурно, Биткойн придобива все по-голяма роля на българския пазар и обмяната му в лев изглежда вълнува всички.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Бизнес
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата