Американският президент Доналд Тръмп заплаши с 30% мита вноса от Европейския съюз и Мексико от 1 август. Еврокомисията обяви, че ще предприеме всички необходими стъпки за защита на своите интереси, включително и пропорционални ответни мерки.
"Ще има сериозни последици както за Европа, така и за САЩ. Не очаквам тези мита да влязат в сила, това е поредният натиск от Тръмп върху търговските партньори от ЕС, за които счита, че имат несправедливи търговски практики със САЩ", коментира икономистът Юлиан Войнов в студиото на "България сутрин".
Очакванията му са до 1 август да се стигне до споразумение, въпросът е каква ще е рамката и дали ще е подобна на тези на САЩ с Великобритания, Виетнам и Китай.
Отговорът на ЕС
"ЕС се готви за реципрочни действия, има разработен план. Сумата, която към момента коментират европейските столици, е от порядъка на 80 млрд. евро за стоки, които САЩ внасят в ЕС. 90% ще засегне промишлени стоки в САЩ като самолети, медицинско оборудване, 10% ще засегне селскостопански продукти", заяви Войнов пред Bulgaria ON AIR.
По думите му основното, което се постига в момента, е повишаване на напрежението между САЩ и ЕС, като на Стария континент разполагаме и с допълнителни инструменти, с които ще ударим САЩ "най-болезнено".
"В момента в ЕС се разглежда правен акт - мерки срещу натиска на САЩ, които да засегнат големите дигитални компании на САЩ и сектора на услугите, които са изключени от преговорния процес. Има допълнителни инструменти, които ЕС може да наложи и ще засегнат сърцевината на американската икономика", убеден е икономистът.
Как ще се отразят на България митата?
Отражението ще е косвено, като ще го усетим през търговските ни партньори в ЕС, основно от Германия, Италия, Франция, на мнение е икономистът.
"Хубавият момент е, че сега към България вниманието на инвеститорите е заради влизането в Еврозоната, виждаме засилване на търговските обороти поради намаления риск. Приемането на България в Еврозоната идва като контрапункт на това, което може да се случи", анализира Юлиан Войнов.