IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Да казваш "моля" и "благодаря" на ChatGPT струва на OpenAI десетки милиони за ток

Някои потребители са учтиви, тъй като ги е страх от въстание на роботи

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Казвате ли „Моля“ или „Благодаря“ на ChatGPT? Ако сте учтиви с чатбота на OpenAI, може да сте част от потребителската база, която струва на компанията „десетки милиони долари“, които отиват за... сметките за електроенергия.

Един потребител онлайн, @tomiinlove, започна дискусията, като написа в X: 

„Чудя се колко пари е загубил OpenAI в разходите за електроенергия от хора, които казват „моля“ и „благодаря“ на своите модели.“

Главният изпълнителен директор на OpenAI, Сам Алтман, бързо хвърли светлина върху терзанията му: 

„Десетки милиони долари, похарчени добре – никога не се знае.“ 

През февруари Future PLC, компанията, която притежава TechRadar, състави проучване сред повече от 1000 души относно техния AI етикет. Проучването установи, че около 70% от хората са учтиви с ИИ, когато взаимодействат с него, като 12% са учтиви поради една доста интересна причина. Те са добри с изкуствения интелект, в случай, че започне въстание на роботи.

Очевидно има разходи за енергия при използването на ChatGPT, който се поддържа от масивни сървъри, работещи с AI. Но тъй като популярността на тези инструменти процъфтява, повечето от нас осъзнават ли изобщо, че едно просто съобщение или едно меме, генериран от AI, оказва влияние върху планетата?

По-рано Алтман се оплака, че новата мания по генерирането на картинки в стил "Студио Гибли" буквално стопява процесорите на ChatGTP.

Трябва ли да бъдем учтиви с ИИ?

Ако да сме учтиви към изкуствения интелект може да има такова въздействие върху потреблението на енергия, трябва ли дори да си правим труда да бъдем мили към ChatGPT?

Предполага се, че тези „десетки милиони долари“, за които Алтман говори, че се дължат на това, че потребителите казват „Моля“ или „Благодаря“ в съобщенията си, а не в края на подкана за действие.

Авторът на TechRadar Бека Кади спря да казва благодарности на ChatGPT и откри, че да бъдеш учтив към AI чатбот всъщност може да помогне с отговорите. В своя статия тя пише:

„Учтивите, добре структурирани подкани често водят до по-добри отговори, а в някои случаи дори могат да намалят пристрастията. Това не е просто бонус – това е критичен фактор за надеждността на ИИ"

С развитието на изкуствения интелект ще бъде интересно да видим дали самата учтивост ще стане вградена функция. Може ли AI да облагодетелства потребители, които общуват с уважение? Моделите ще бъдат ли обучени да реагират по различен начин въз основа на етикета?"

Така че, въпреки че може да не е енергийно ефективено, учтивото отношение към AI всъщност може да ви даде по-добро изживяване, докато взаимодействате с ChatGPT. Но струва ли си разходите за околната среда?

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Технологии
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата