Датското правителство ще ограничи създаването и разпространението на генерирани от изкуствен интелект дийпфейкове, като промени закон, за да гарантира, че всеки има авторско право върху собственото си тяло, черти на лицето и глас.
Кабинетът в Копенхаген възнамерява да засили защитата срещу цифрови имитации на самоличността на хората с това, което смята за първия по рода си нормативен акт в Европа. След като е осигурило широко междупартийно съгласие, Министерството на културата е внесло предложение за изменение на действащия закон за авторското право за консултация преди лятната ваканция и след това ще внесе изменението през есента. То определя дийпфейка като много реалистично цифрово представяне на човек, включително чрез имитация на неговия външен вид и глас.
Датският министър на културата Якоб Енгел-Шмит се надява законопроектът да изпрати “недвусмислено послание”, че всеки човек има право да владее начина, по който изглежда и звучи. “Всеки има право на собствено тяло, собствен глас и собствени черти на лицето, което очевидно не е начинът, по който настоящият закон защитава хората от генеративен изкуствен интелект”, посочва той, цитиран от "24 часа".
Дийпфейк технологията, която използва инструменти с изкуствен интелект, за да създава ултрареалистични изображения, видеоклипове или аудио, които изглеждат като истински хора, се усъвършенства бързо, което прави изображенията много по-трудни за разпознаване от всякога.
Властите в много страни по света започнаха да налагат нови правила в опит да настигнат технологията, която има легитимни приложения, но също така е широко възприета за създаване на порнография без съгласие, за измами и за разпространение на дезинформация.
Дийпфейковете са сериозен проблем – такъв, който коренно променя нашето възприятие за реалността. Хората са тормозени, принуждавани да правят неща против волята си и дори обвинявани в престъпления, които не са извършили. А нормалните хора нямат ресурсите да се борят в съда за премахването на един дийпфейк.
Енгел-Шмит смята, че “технологиите са изпреварили законодателството” и предложеният закон би помогнал за защитата на артисти, публични личности и обикновени хора от кражба на дигитална самоличност, което според него вече е възможно само с няколко кликвания благодарение на силата на генеративния изкуствен интелект.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.