Виолета Богданова работи в Националния център по наркомании от 2000 г. Тя е национален експерт към Европейския център за мониторинг на наркотиците. В момента ръководи Дирекция „Намаляване на вредите от употребата на наркотични вещества” в Националния център по наркомании.
Г-жо Богданова, какви са последните данни за употребата на наркотични вещества у нас?
Последните данни са за 2014 г., тъй като една година трае обработката на тези данни и така тези за 2015 г. все още се обработват. Такава е и практиката в европейските доклади за употребата на наркотични вещества – те винаги вървят две години назад.
Когато говорим за общата употреба е важно да уточним първо, че става дума за възрастовата граница 15 – 64 години. Второ, този голям интервал обхваща един период, в който в България не е имало сериозно разпространение на наркотици и така се оказва, че ние сме поставени в средата на таблицата за европейското потребление на наркотици и стоим добре спрямо останалите държави в Европа. Когато обаче се направи извадка от по-младите хора на възраст между 15 и 34 години, тогава вече темпът на нарастване е малко по-различен и трябва да се прави разлика, когато говорим за общото население и, когато говорим за млади хора.
Канабисът е най-често употребяваният наркотик у нас, но друго важно уточнение е, че според Европейския център за мониторинг и контрол на наркотиците, редовна употреба на канабис означава поне 20 дни в месеца. В статистиката, която цитираме обаче става дума за хора, които поне веднъж в живота си са употребили – тоест, експериментирали са.
През последните 5-6 години разпространението на канабис остава стабилно и не нараства. Наблюдава се тенденция за нарастване на дела на жените, употребяващи марихуана и се увеличава броят на младите хора. Ако трябва да говорим в цифри – употребата на канабис поне веднъж в живота за Европа е 24,1%, а за България е 7,5%.

Управляващите предлагат въвеждане на учебен предмет “Добродетели и религии”
Nasdaq се насочва към седмичен спад заради производителите на чипове*
Русия създава условия за мобилизация след парламентарните избори
Страхът от стагфлация отново разтърсва пазарите със завръщането на петрола до 100 долара
Голямото завръщане на ветераните във френската политика
Ферментацията може да даде нов прочит на българската кухня
Сняг покри Мусала на 24 юли
Ангел Орбецов: Иран има основания да обвини България в съучастничество
Хулио Веласкес за Любо Пенев: Пример за силен дух и жажда за живот
Първият български хуманоиден робот Робърт тръгва на обиколка из училищата
Земята е под влияние на продължителна магнитна буря
Кметът на район "Изгрев" подаде сигнал за насилие над деца в ясла
Цолов стартира от четвърта редица в Гран при на Унгария
Клоп ще бъде без вратовръзка, но с паркомясто в Бундестима
Кой е шампион на Африка? КАС изслушва Сенегал на 8 октомври
Промени във Варна заради дербито Черно море - Спартак
Атлетико взима азиатска резерва на ПСЖ
Заради Янев? ЦСКА с ключов ход
Поверия и забрани за Света Анна на 25 юли
3 зодии с късмет в седмицата от 27 юли - 2 август 2026
Задължителни ястия за 25 юли – Света Анна
Хубави промени за 4 зодии до края на 2026
Защо не е добре да каните колегите на гости?
Триумф за 3 зодии в последните дни на юли 2026
Младите донорски яйцеклетки не компенсират напълно стареенето на матката
Ухапвания от насекоми през лятото при децата
Екипи на РЗИ ще активират мобилното приложение „еЗдраве“ в цялата страна
Мицетом – хронична инфекция, която постепенно разрушава тъканите
Експерти подготвят обновено клинично ръководство за лечение на рак на черния дроб
Кои кожни проблеми могат да се обострят през лятото?
Какво време ни очаква в събота?
Главният архитект на Варна се разболя
Коцев се разграничи от "Хоризонт"
Румънски тираджия опита да прегази наши полицаи
ОбС: Варненци трябва да знаят какво предвижда ремонтът на Летния театър
Затварят редица улици заради дербито на Варна