IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Добромира Полименова: За да се докаже лекарската грешка, трябва да се докаже и увредата

Около 10% от лекуваните в болница са обект на грешка

Около 10% от лекуваните в болница са обект на една или друга лекарска грешка в България и в световен мащаб. В последните месеци имаме няколко примера - детенцето, което почина след упойка на зъболекарския стол и зачестилите оплаквания от некачествено поставяне на ботулинов токсин от неспециалисти.

"Има няколко варианта, по които може да защитим правата си, един от тях е по гражданско-правен ред - завеждане на граждански дела, с които се изплащат обезщетения за нанесени вреди вследствие на лекарски грешки. Ако те са в по-тежка степен, тогава е наказателно дело, там има осъдени лекари за причинени вреди, включително и смърт. Има и административен ред, по който може да поискаме от съответната държавна администрация да поискаме да наложи наказание, което е лишаване от лекарски права за определен период от време", каза адвокат Добромира Полименова в студиото на "България сутрин".

Тя поясни, че трите варианта може да ги ползваме едновременно.

Хората се страхуват

"Дори да има заведено наказателно дело, когато има причинени телесни повреди или смърт, тогава в самото наказателно дело се завежда граждански иск за обезщетение. Тези дела са рядкост, хората се притесняват или нямат доверие в съдебната система. Важно е още в самото начало, когато се случи тази неприятна ситуация, те да се консултират с адвокат, лекари, да поискат съвет. Колкото повече време минава, толкова по-малък е шансът те да предприемат някакви действия, за да си защитят правата", допълни Полименова в ефира на Bulgaria ON AIR.

Гостът подчерта, че за да се докаже лекарската грешка, трябва да се докаже и увредата.

"Понякога се случва така, че едно лице минава през няколко лечебни заведения, те започват да си прехвърлят отговорността помежду си и накрая не се знае чия е вината. Виждам едно нежелание от здравната система да предостави медицински документи, за да няма след това да няма последствия при търсене на отговорност. Понякога и самите пациенти не взимат мерки навреме за собственото си здраве и това на децата си. Не се прави профилактика", коментира още адвокатът.

У нас няма приети медицински стандарти

Добромира Полименова призна, че преди много години детето ѝ също е пострадало заради лекарска грешка.

"Не съм човек, който ще хвърли цялата вина върху лекарите, но самата система не работи достатъчно добре. Нямаме приети медицински стандарти и когато тях ги няма, е много трудно по едно дело да се докаже какво е трябвало да се извърши, какво е пропуснато. Тези стандарти се утвърждават от Министерството на здравеопазването", добави тя.

Самите дела траят около 4 години.

А случаите на домашно насилие се увеличат, като гостът апелира институциите да координират действията си: "В почти от половината жалби, подадени за домашно насилие, самите пострадали лица оттеглят жалбите си заради страх или натиск, който се упражнява върху тях. Тогава се прекратява самото производство. Определението "интимна връзка" е доста спорно".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата