На проведеното извънредно заседание на 30 юни 2010 на консултативната комисия по ГМО, членовете на комисията отказаха да бъде давана думата на д-р Светла Николова, представител на природозащитните НПО в Комисията, алармираха от коалиция "За да остане природа в България".
Комисията се състои от 15 хабилитирани научни работници с право на глас, както и представители на заинтересовани министерства, Комисията за защита на потребителите и трима представители на природозащитни НПО, без право на глас.
Заседанието е било проведено по искане на МЗХ за представяне и преразглеждане на оценката на риска за околната среда от употребата на генетично модифицирана царевица МОN810 на базата на постъпила нова научна информация за въздействието й върху околната среда.
По този повод е въведена забрана във Франция, основана на предпазната клауза по чл. 23 от Директива 2001/18.
Коалиция „За да остане природа в България” отчита като странен факта, че в материалите на министерството са били включени само избрани статии и е липсвала всякаква информация за доказателствата, използвани в други страни като Австрия и Унгария при забраната на МОN810.
Комисията не е била информирана, че вече има забрана на ГМ картоф „Амфлора” в Австрия и Унгария. Въпреки очевидната липса на информираност за научните резултати в областта на ГМО в другите страни, членовете на комисията не изслушаха предоставената от представителите на НПО информация и отказаха да дадат думата на д-р Светла Николова.
Комисията реши, че поради липса на нови български научни изследвания, тя може да се позове само на информацията, получена от Европейската комисия по безопасност на храните (EFSA).
Тази агенция е силно критикувана заради едностранчивите й оценки, с явен лобистки характер, облагодетелстващ фирмите за продажба на ГМ семена и химикалите към тях, отбелязват еколозите.
„Липсата на достатъчна научна аргументация и крайната нетолерантост към представители на НПО от страна на научни работници, членове на комисията по ГМО, поставя под съмнение обективността на работата й. Мнението на комисията е в крайно противоречие с ясно изразените позиции на обществеността, браншови организации и научни институции”, заяви д-р Светла Николова.
В очакване на решението на министъра на земеделието относно забраната на MON810 в България, Коалиция „България – свободна от ГМО” и Коалиция „За да остане природа в България” са на категоричното мнение, че МЗХ, спазвайки новия закон, трябва да предприеме същата процедура и за забрана на картофа „Амфлора”.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Икономическото влияние на „Евровизия“
Лидерите на тюркските страни гледат към цифровизацията и новите търговски пътища
Атака с дрон е причинил пожар в атомна електроцентрала в ОАЕ
Кадър на деня за 17 май
Зелената енергия изглежда „имунизирана“ за шокове като този около Ормузкия проток
Папа Лъв XIV създава комисия по изкуствен интелект
Хороскоп за 18 май: Шанс за изяви и нови преживявания за зодиите
Самооценката: Как влияе на живота ни и как да я укрепим
Рецепта от тефтера на баба: Сочен сладкиш с домашно сладко
Проф. Аспарух Илиев: Всички новини в Германия започват с Дара и България
Еуфория в София: Голямо празненство след триумфа на Дара на "Евровизия"
Спортът по телевизията днес, 18 май
Мачовете по телевизията днес, 18 май
Технически проблем спря Верстапен от победа в легендарно състезание
И скандален рефер не спря Барса за велик рекорд!
Това е категорична игра с ръка, беснее босът на Форест
Локомотив пак удари Рилски, ще има 5-и мач
Кюфтета със сос и ориз
Ходене за отслабване – достатъчни ли са 10 000 крачки
"Бангаранга" на всички. Много ви обичам!" – първи думи на DARA при посрещането в София
Дневен хороскоп за 18 май, понеделник
Посрещаме DARA на летище „Васил Левски“ след триумфа ѝ на „Евровизия 2026“
От почти отказала се до историческа победа: DARA и нейният урок по сила и кураж
САЩ искат забрана на китайските коли
„Комодор” среща „Черно море” в ½-финален плейоф във ватерпола при мъжете
Коцев ще прави Дара „почетен гражданин“ на празника на Варна
Пробив: Откриха една от най-старите галактики във Вселената
Аксаково изтърва трите точки в Добрич
България посрещна DARA (ВИДЕО)
Уникално откритие: Може да помогне на хората да живеят до 200 години без рак
Десетгодишно търсене на извънземни сигнали сред 70 000 звезди завърши без резултат
Има ли нещо сензационно в новите файлове за НЛО?
Ледена проба разкри най-дългата хроника на земния климат
Нов експериментален медикамент показва обещаващи резултати срещу рак на бъбреците
Патент за дистанционно управление на човешки клетки предизвика спекулации