IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

След избора на Тръмп: Китай се подготвя за продължаващо съперничество между суперсили

Нашата политика спрямо САЩ е последователна, обяви Пекин

След избора на Тръмп: Китай се подготвя за продължаващо съперничество между суперсили

Снимка: БГНЕС/ EPA

Китай ще работи със САЩ на основата на взаимно уважение, каза Доналд Тръмп, но стратезите казаха, че Пекин се подготвя за ожесточено съперничество между суперсилите по отношение на търговията, проблеми с технологиите и сигурността, пише Ройтерс.

"Нашата политика спрямо САЩ е последователна", каза говорителят на външното министерство Мао Нин на редовна пресконференция в Пекин, попитан как връщането на Тръмп в Овалния кабинет ще се отрази на отношенията между САЩ и Китай.

"Ще продължим да разглеждаме и управляваме китайско-американските отношения в съответствие с принципите на взаимно уважение, мирно съвместно съществуване и печелившо сътрудничество".

Агенцията пише още, че китайските стратези обаче казаха, че очакват по-огнена реторика и потенциално осакатяващи мита от Тръмп, въпреки че някои казаха, че неговата изолационистка външна политика може да даде на Пекин вакуум за разширяване на глобалното си влияние.

"Пекин очакваше близка надпревара на изборите в САЩ. Въпреки че победата на Тръмп не е предпочитаният резултат от Китай и поражда опасения, тя не е съвсем неочаквана", каза Тонг Джао, старши сътрудник във Фондацията Карнеги за международен мир. "Китайското ръководство вероятно ще се стреми да поддържа вид на сърдечни лични отношения с Тръмп, като същевременно засили усилията за прожектиране на мощта и силата на Китай".

Да Вей, директор на Центъра за международна сигурност и стратегия към университета Цинхуа в Пекин, коментира, че победата на Тръмп "може да представлява сравнително голямо предизвикателство за китайско-американските отношения" въз основа на предложенията за политиката на кампанията и действията му в предишния му мандат. В допълнение към повече от 100 изстрелвания на балистични ракети от 2022 г. досега, това е явно нарушение на множество резолюции на Съвета за сигурност на ООН.

"Поради голямата непредсказуемост на Тръмп, мисля, че е трудно за Китай да каже, че има напълно оформен план, когато Тръмп дойде на власт. Това също зависи от това какви политики прилага администрацията на Тръмп".

Тръмп предложи мита върху китайския внос над 60% и прекратяване на търговския статут на Китай на най-облагодетелствана нация, а анализаторите казват, че перспективата за търговска война е разтърсила лидерството на Китай.

Китай продава стоки на стойност над 400 милиарда долара годишно на САЩ и още стотици милиарди в компоненти за продукти, които американците купуват от другаде. "Пекин е особено предпазлив от потенциално възраждане на търговската война при Тръмп, особено след като Китай в момента е изправен пред значителни вътрешни икономически предизвикателства", каза Джао.

"Китай също така очаква Тръмп да ускори отделянето на технологиите и веригите за доставки, ход, който може да застраши икономическия растеж на Китай и косвено да повлияе на неговата социална и политическа стабилност".
В отговор Китай вероятно ще засили стремежа си към по-голяма технологична и икономическа самостоятелност, като същевременно ще почувства по-голям натиск за укрепване на икономическите връзки със страни като Русия, добави той.

"В бъдеще Пекин вероятно ще изготви списък с ясни сделки и компромиси по отношение на лихвите, които би могъл да предложи на Вашингтон, с надеждата, че може да се съсредоточи върху така необходимите си вътрешни икономически проблеми, докато вниманието на Тръмп е заето другаде", каза Брайън Уонг, асистент в университета в Хонг Конг, който изучава голяма стратегия.

Китай вероятно ще засили връзките си с глобалния юг, Европа и страните от Североизточна Азия в случай на победа на Тръмп, като се има предвид неговата „транзакционна, изолационистка, антиглобалистка и анти-многостранна външна политика“, каза Уонг.

Китайският президент Си Дзинпин и индийският премиер Нарендра Моди постигнаха рядко сближаване миналия месец, докато Пекин колебливо протегна ръка към новата японска администрация тази есен след години на обтегнати отношения.

"Китай очаква втората администрация на Тръмп допълнително да се оттегли от международните споразумения и ангажименти, създавайки възможности за Китай да разшири влиянието си в възникващите вакууми на властта", добави Джао.

Тръмп изнерви демократично управлявания Тайван като каза, че трябва да плаща на Вашингтон за защитата си и че е поел бизнеса с полупроводници в САЩ.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
САЩ
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата