IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Мелони иска да попречи на еднополовите двойки да имат деца, но забравя за самотните майки

Жени, които искат да имат деца, се изправят срещу новите закони в Италия

Мелони иска да попречи на еднополовите двойки да имат деца, но забравя за самотните майки

Снимка: БГНЕС

Преди четири години Валентина Куратоло, бездетна самотна жена, живееща в Милано, реши, че иска да има бебе чрез инвитро. Проблемът беше, че италианският закон позволяваше само на жени в хетеросексуални връзки да имат достъп до лечението.

Така служителката по човешки ресурси, по това време на 40 години, намери клиника в Мадрид и уреди 16 яйцеклетки, които бе извадила и съхранила преди шест години, да бъдат пренесени със самолет на цена от почти 3000 евро. Куратоло изчислява, че целият процес — включително полети до Испания и хотели — й струва 10 000 евро. Това би й струвало само 500 евро в Италия днес.

"Това, което ме ядосва, е, че само по-незаможните хора са засегнати от това ограничение", казва Куратоло, сега на 44 години, в крайпътен бар в Милано, придружена от Едоардо, нейния двегодишен син, когото тя зачева инвитро. "Всеки с пари може да заобиколи проблема – взема полет и отива другаде."

Куратоло е една от повече от дузина активистки, решени да отменят забраната. Тъй като конституционният съд на Италия трябва да се произнесе по въпроса през следващата година, те смятат, че може да са на прага на историческа победа.

Случаят съвпада с опитите на правителството на Джорджия Мелони да обърне хроничния спад на населението на Италия. Ражданията паднаха до минимум от едва 379 890 миналата година, което е спад от 3,4 процента, съобщи статистическата агенция ISTAT миналия месец.

Въпреки че правителството е похарчило 16 милиарда евро за помощи за семейства с деца тази година - включително субсидирани дневни грижи, увеличен родителски отпуск и бонуси за жени с две деца - мерките изглежда са имали малко въздействие. С 4600 по-малко са ражданията през първите седем месеца на тази година спрямо предходната година.

Междувременно Мелони, защитник на "традиционното семейство", отменя репродуктивните права. След като нареди на градските съвети да забранят и на двамата членове на еднополови двойки да се регистрират като законни родители на дете, парламентът на Италия миналия месец гласува забрана на жените да пътуват в чужбина, за да имат деца чрез сурогатно майчинство.

"Норма на здравия разум срещу комодификацията на телата на жените и децата", написа Мелони на X след резултата. "Човешкият живот е безценен и не е разменна монета."

За критиците на правителството забраната за сурогатното майчинство повдига въпроса дали Мелони се грижи повече за насърчаването на семейната ортодоксия или за улесняването на раждането на деца. Те отбелязват, че министър-председателят, който е отгледан от самотна майка, е имала собствена дъщеря тийнейджърка Джиневра, извън брака си и наскоро се е разделила с бащата на детето.

"Това е едно правило за тях и друго за нас", казва Куратоло.

Това може да се промени. Конституционният съд на Италия вече обяви предишни членове от всеобхватния закон на страната за асистираната репродуктивна технология (ART) за противоконституционни, отваряйки пътя за лечение на двойки с трансмисивни генетични заболявания и донорско оплождане, при което сперматозоидите, яйцеклетките или и двете се даряват от някой извън хетеросексуален двойка.

Сега правно предизвикателство постави под въпрос бъдещето на закона за ART – въведен за първи път от правителството на Силвио Берлускони през 2004 г.

Последният случай започна, когато Евита, 40-годишна жена от Торино, чието фамилно име не е оповестено публично, оспори факта, че репродуктивна клиника в Тоскана й е отказала IVF лечение, защото е била необвързана. През септември съд във Флоренция се съгласи, че ограниченията могат да нарушат конституцията на Италия и Европейската конвенция за правата на човека.

Филомена Гало, която оглавява правния екип на Асоциацията на Лука Косчиони за свободата на научните изследвания, която подкрепя Евита, очаква конституционният съд да разгледа случая през пролетта. "Веднага щом съдът обяви дадена забрана за противоконституционна, тя се отменя", обяснява Гало.

Въпреки че няма официални данни за това колко самотни жени в Италия са родили чрез асистирана репродукция, Джорджия Вурт, швейцарско-италианска телевизионна актриса, която интервюира редица жени за книгата Mamme single per scelta (Самотни майки по избор), публикуван миналата година, се изчислява, че има хиляди случаи всяка година.

Много се лекуват в Испания или Обединеното кралство. Много други европейски страни — включително Унгария, Полша и Швейцария — забраняват на самотни жени или еднополови двойки достъп до IVF и изкуствено осеменяване.

Двадесет самотни жени са сформирали група за кампания, свързана с асоциацията на Luca Coscioni, която е насочена към премахване на забраната в Италия.

Един от нейните членове, 49-годишната Барбара Зоина, е имала десет кръга на изкуствено осеменяване и IVF - в Дания, Белгия и Испания - между 2019 г. и тази година, като е похарчила десетки хиляди евро. Пътуването до непознати градове, за да зачене детето си, Зоуи Джудит, която е родена през 2020 г., било "изключително трудно", каза тя.

30-годишният Микол Теофило казва, че премахването на забраната ще помогне за нормализиране на самотното майчинство, малко разбиран феномен в Италия. След като решила в ранна възраст, че не иска мъж в живота си, Теофило направила ин витро оплождане в Лондон и Мадрид и роди момче, Алистър, преди четири години. Говорейки в бар в покрайнините на Милано, тя каза, че непознати са я описали като "луда", защото е избрала да отгледа дете без баща.

Вурт казва, че е написала книгата си, за да започне дискусия. "Говоренето за самотни майки остава табу", обяснява тя.

Въпреки това Якопо Коге, говорител на Pro Vita e Famiglia, група против абортите, призова конституционния съд да не отхвърля забраната. "Едно дете не трябва да бъде лишавано на масата за вечеря от един от двамата си родители – в този случай баща му", каза Коге. "Желанието на един родител да има дете на всяка цена накърнява достойнството на това дете."

Коге твърди, че има "много малко случаи" на самотни жени, които се опитват да получат достъп до лечението, което означава, че премахването на забраната ще има само незначително въздействие върху раждаемостта в Италия. "Няма смисъл да се опитвате да разрешите проблем, като създавате други проблеми", каза той.

Куратоло обаче каза, че се надява промяната в закона да бъде само една стъпка от по-дългото пътуване за спечелване на репродуктивни права. "Сега имам моето дете", казва тя. "Искам да му оставя една по-добра страна, в която той да не се сблъсква с подобни пречки като мен."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ЕС
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата