IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

10 месеца "уседналост" за президент и кметове?

Във Франция и Люксембург срокът е 5 г., твърди Фидосова

Снимка:ГЕРБ

Снимка:ГЕРБ

10 месеца ще бъде изискването за „уседналост“ за местните и президентските избори тази година.

Това реши парламентът, след като прие на първо четене промените в Изборния кодекс, които бяха атакувани в Конституционния съд от опозицията.

Предложението на ГЕРБ бе прието със 74 гласа "за", 21 "против" и 9 "въздържали се".

Проектът предвижда да се намали изискването за местопребиваване на избирателите от 12 на 6 месеца. То обаче ще бъде валидно за изборите след 2012 г.

Конституционният съд атакува единствено и само уседналостта, обяви шефката на правната комисия Искра Фидосова по време на обсъждането на Изборния кодекс.

Депутатката отбеляза, че с внесения иск от народните представители се атакува самият принцип на уседналост, а не срокът, каквото е решението на Конституционния съд.

В мотивите си магистратите са посочили, че законът е предвидил прекомерно дълъг срок за такова живеене, се създава ценз пред избирателите, което представлява нарушение на конституционни права. Той е препоръчал в този количествен критерий, заяви Фидосова.

За да подкрепи становището на ГЕРБ, тя даде примери със световната практика.

Депутатката отбеляза, че в повечето държави членки на Съвета на Европа, препоръките на Венецианската комисия са неприложими.

В Люксембург уседналостта е пет години, в Холандия – пет години, Франция – избирателните списъци се изработват в предходната година и трябва да имат най-малко 6 месеца пребиваване и до провеждането на изборите пребиваването става над година.

През 2007 г. е въведен за първи път този срок от 9 месеца, заяви Фидосова. Тя допълни, че няма препоръки на ГРЕКО, ОССЕ за намаляване на този срок на уседналост.

ГЕРБ предлага и депозитът, внесен от партиите и инициативните комитети, да се възстановява при получени 1% от действителните гласове, а не 2%, тъй като и този текст беше обявен за противоконституционен от съда.

С 86 гласа "за", без против и с 8 "въздържали" беше приет и проектът на Любен Корнезов от левицата, който също предлага намаляване от 12 на 6 меца на срока на уседналост на изборите след 2011 г.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата