На 25 октомври България получи мониторинговия доклад на Европейската комисия /ЕК/, в който, очаквано, страната ни бе доста критикувана. Един от основните акценти в критиките бе неуспехът в борбата с организираната престъпност и корупцията.
Ден след това, посред бял ден, почти в центъра на столицата, с над 10 куршума бе разстрелян банкерът Емил Кюлев. По-добро потвърждение за уместността на критиките на Европа не би могло да има, а вероятността членството ни в евроблока да бъде отложено изглежда все по-голяма.
В интервю пред БТА министърът на евроинтеграцията Меглена Кунева обяснява основно кои са първите неща, които трябва да започнем да правим, за да успеем да изпълним изискванията в срок.
След критиките в мониторинговия доклад на Европейската комисия /ЕК/, особено в областта на правосъдието и вътрешния ред, колко лош беше сигналът, който България отправи с убийството на Емил Кюлев?
Меглена Кунева: Това, което България трябва да направи в областта "Правосъдие и вътрешен ред", е много съществено и по важност, и по обем. Ще се въздържа да коментирам връзката между показното убийство и главата "Правосъдие и вътрешен ред". Нека се направи анализ от съответните органи, съответното секторно министерство и на най-високо ниво - на правителствено, на ниво държавен глава и на ниво Народно събрание.
Ако това убийство го вплетем само в контекста на преговорите, ще изглежда, че правим нещата заради Брюксел, заради това нещата да изглеждат добре навън, а не, защото са толкова важни, необходими и съществени за живота вътре във страната, за вътрешния ред и сигурността.
Мисля, че сме стигнали степен на развитие на държавата, в която ако не приемем изискванията за присъединяването като вътрешна политика, ако всеки министър не го приеме като своя политика, то тогава не сме узрели за присъединяването.
Смятате ли, че може да се говори за опит страната да бъде дестабилизирана и препъната по пътя й към ЕС ?
Меглена Кунева: Нещата са толкова сериозни, че ако оценката се дава единствено от министъра по европейските въпроси, ще изглежда, че се опитвам да преведа сигналите на Брюксел. Необходим ни е вътрешнополитически анализ от най високо ниво и вътрешнополитически активна политика.
Иначе в доклада е записано много отчетливо какво мисли Брюксел за организираната престъпност, за корупцията, за дейността на МВР, на правосъдното министерство, и на съдебната система.
Когато докладът беше връчен, казах, че е безценно четиво за нас, защото въпроси, по които години наред се води вътрешен дебат, са намерили отговор в доклада. Всеки трябва да разпознае собствената си задача от този списък с неща, които трябва да се свършат.
ЕК иска да види осъдени за корупция на най-високо ниво и престъпници, които са в затвора. Реалистично ли е да се смята, че критики в доклада, които не са от вчера и не бяха изпълнени досега, могат да бъдат осъществени за шест месеца?
Меглена Кунева: Този въпрос не спада към кръга от непосредствени задачи, с които се занимавам. Изготвихме списък от най-необходими действия по глава "Правосъдие и вътрешен ред" и той е така направен, че ако се изпълнява, да има резултати.
Но изпълнението на този списък е в ръцете на Висшия съдебен съвет, най-общо казано на магистратурата, на МВР, правосъдното министерство и Министерството на финансите. Естествено, Министерският съвет трябва да работи като екип, защото отделните секторни министри не биха могли да постигнат успех. Но ако отново, както досега, целият коментар се поема от гледна точка на преговорите, без съмнение това ще бъде грешка.
Кои са първите неща, които трябва да започнем да правим, за да успеем да изпълним изискванията в срок?
Меглена Кунева: Нямаме време най-напред да се справяме с една задача, а след това да тръгне следващата. Всичко, свързано с европейската интеграция, е сложен механизъм, който ако не се задвижи целият, няма как да тръгне машината.
Не е възможно министърът на финансите да се справи с проблемите в застраховането, ако МВР не изпълни ангажиментите си, така че да може чрез КАТ да се контролира застраховката "Гражданска отговорност". Това пък не е възможно, ако не се приеме Законът за задължителното застраховане. Това е пример за една глава, която сравнително лесно може да бъде поставена в добро положение. Ако работим добре, през март тази област ще отпадне от червената кутия.
По отношение на "Правосъдие и вътрешен ред" също влияят всички останали глави. Няма как задачите да бъдат поставяни в ангажиментите на едно или две министерства. Това е държавна политика, като под държавна политика нямам предвид само правителството, а и държавния глава, неправителствените организации и медиите.
Мисля, че е много спешно да се направят промени в Конституцията. Отдавна се опитвам да обясня, че въпросът с имунитета не е решен и не е решен в достатъчна степен. Сега го виждаме в доклада абсолютно експлицитно казано.
В доклада е изведено на преден план, че свалянето на имунитета на магистратите, така както е направено в Конституцията, не дава резултат, защото продължава да бъде много трудно и почти невъзможно. Освен това, когато говорим за корупция по високите етажи, адекватно се поставя въпросът дали не е добре да се направи съответната симетрична мярка и по отношение на народните представители.
Преди доклада имаше голям интерес към него. Този интерес беше като състезание кой първи ще каже колко области са в най-лошо състояние. Тази надпревара приключи рано и с изброяване на областите, които се намират в т. нар. червени или жълти кутии, а след това нещата секнаха. Ако това е интересът ни, то би било много печално.
Отдавна сме минали фазата на преговорите, когато ставаше въпрос за разясняване на ангажименти. Това, което трябва да излъчи българската страна, са отговори на въпроси. А тези отговори трябва да идват от съответните министри. Ако ние не сме убедени, че можем да свършим работата, как да искаме от ЕК да ни повярва, че ще я свършим.
Убедихте ли колегите си от кабинета, че този път за България няма да има отсрочка, в която да бъдат решени проблемите?
Меглена Кунева: Няма как да има отсрочка, защото 2007 година е след 430 дни. А колкото до въпроса, мога да отговоря с почти библейската формула "По делата им ще ги познаете".
Кога да очакваме първите писма и проверки от ЕК, с които ще продължи да се осъществява мониторингът върху България?
Меглена Кунева: Още днес очакваме първите писма, ако не днес, то най-късно в понеделник. Предупредителните писма са един от инструментите, но тяхното описание какво ще съдържат, го има в мониторинговия доклад.
Областта, която наистина може да ни препъне, е "Правосъдие и вътрешен ред". С всички останали области, дори и земеделие, можем да се справим. Въпросът е да няма ефект на доминото и да бъдат демотивирани работещите в другите сектори, че каквото и да направят, ако нещата в "Правосъдие и вътрешен ред" не бъдат изчистени, техните усилия ще бъдат напразни.
Важна в момента е психологическата стабилност на държавата. Тази стабилност трябва да се онагледи чрез институциите, чрез волята, която те демонстрират да се справят с проблемите.
"Правосъдие и вътрешен ред" е истински трудната и важната област, в която спешно се нуждаем от ярко доказателство за възможността да се справим. Тази област е особена, защото не зависи само от изпълнителната власт, това е отделна власт и в доклада е записано, че трябва да има "проактивно отношение" на съдебната система в борбата с организираната престъпност, с корупцията.
Още по темата:
Членството на България в ЕС най-вероятно ще бъде отложено
Костов и Сакскобургготски: Докладът на ЕК е по-лош отколкото очаквахме
Станишев възприел доклада от ЕК като стимул
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.