Въпреки развитието на кредитирането през последните години, у хората все още битуват ред погрешни представи, свързани с този процес. Такъв е изводът от наблюденията на „Кредитекс” сред клиентите, които кандидатстват за кредит за развитие на бизнеса или покупка на жилище. Представяме Ви най-честите заблуди по отношение на имотите за обезпечение.
Мит 1: „Кредиторите могат да оставят клиента на улицата”
Реалност:
Трябва да се прави разлика между, от една страна, заложни къщи и лизингови дружества, които купуват даден имот или имущество, за да отпуснат кредит / дадат на лизинг, и банковите и небанковите дружества, които отпускат ипотечни кредити срещи ипотека на имот. При първия случай, заложните къщи и лизинговите дружества СА собственици на имота и биха могли да „отнемат” имота на един неизряден платец. И обратно. Банковите и небанковите финансови дружества, които отпускат ипотечни кредити срещу обезпечение от имот, НЕ СА собственици на тези имоти и няма опасност да оставят един клиент на улицата.
Ипотеката не променя правото на собственост – клиентите могат да ползват и да се разпореждат свободно с имота си: да го ремонтират, отдават под наем или да го продават. За последното е нужно да се потърси съдействието на кредитора, чрез когото купувачите на имота ще се уверят, че ипотеката ще бъде вдигната след изплащането на дълга към нея с част от парите от продажбата. На практика, най-важната функция на ипотеката е да мотивира кредитополучателя да обслужва редовно задълженията си. До реализиране на обезпечението се стига рядко – обикновено кредитите се погасяват безпроблемно.
Крайната цел на един кредитор не е да взема пари след продажба на имот. Кредиторите не са агенции за недвижими имоти. Крайната цел на един кредитор, е, ако евентуално клиент изпадне в криза, да му помогне да излезне от кризата и заедно да преструктурират кредита.
Мит 2: По-лесно е да се вземе кредит за жилище, отколкото да се предоговори цената на имота с неговия продавач
Реалност:
Когато купуват жилище или друг недвижим имот, някои хора не влагат старание в преговорите с продавачите и са склонни да приемат почти безапелационно техните условия, а вместо това се захващат да се пазарят с кредитора за лихвата по кредита – без да си направят сметката, че ако успеят да договорят дори малко по-добра цена на покупката, ще спестят доста повече пари. Ние съветваме клиентите за всички аспекти на процеса на покупка на имот с кредит. Не са редки и случаите, в които след направена от нас безплатна оценка на обезпечението, кредитополучателите се връщат при продавачите на имотите и успяват да „смъкнат” 5%-10% от стойноста на имота.
Мит 3: Застраховките са прищявка на кредитора
Реалност:
Изискването за застраховка на имотите не е прищявка на кредитната институция, а е направено за допълнителна защита на клиентите. Застраховката не е излишен разход, а инвестиция срещу непредвидими щети, каквато прави всеки разумен собственик, независимо дали има или няма кредит срещу имота.
Застрахователната защита е особено ценна за клиентите и техните семейства, ако настъпят трудности, а в допълнение трябва да се връща и кредит. Застраховането носи сигурност и спокойствие на клиентите.
Мит 4: „не ме питайте за бизнеса ми, нали ви давам имота си”
Реалност:
Голяма част от клиентите неправилно смятат, че „дават” имотите на кредиторите. „Давам ви къща, която струва 30 000 лв. и не ме питайте за бизнеса ми” е възклицание, което все още може да се чуе. В такива случаи ние бихме отвърнали: „Ако наистина го давате, по-добре го продайте, вземете му парите и не кандидатствайте за кредит, просто защото няма да имате нужда от пари назаем”.