Екипи на Спешна помощ от градове от страната ще помагат на столичната бърза помощ само като извънредна мярка и по целесъобразност. Това каза министърът на здравеопазването Таня Андреева по време на блиц контрола в парламентарната здравна комисия.
Министърът посочи, че повереното й ведомство е трябвало „да направи всичко възможно за обезпечаването на спешността в столицата с екипи“ и затова е предложена тази мярка.
Тя изтъкна, че това е единствената възможност да се подсигури спешната помощ в двумилионна София. Едва ли някой би осъдил принципала, че предприема подобни действия, за да реши проблема, аргументира се тя.Припомняме, че по-рано днес беше оповестено, че има заповед на Андреева за командироването на екипи от провинцията в София. Асоциацията на работещите в спешната помощ обаче реагираха остро на тази министерска заповед.
Здравният министър коментира, че всички областни лечебни заведения са заявили готовност за съдействие, като има само два отказа. Тя коментира още, че най-вероятно няма да се наложи да се разчита на съдействието на областните болници, защото към момента и някои частни болници са предложили помощта си за София.
Малко по-рано стана ясно, че всички общински лечебни заведения са в готовност да обслужват пациенти по спешност в столицата. Това е уверила столичният кмет Йорданка Фандъкова.
Здравният министър допълни пред депутатите в здравната комисия, че има информация за оттегляне на подадени оставки в столичната Спешната помощ. Според нея всеки месец към центъра се превеждат по 140 хил. лева за незаетите щатни бройки и е въпрос на мениджмънт как точно да се разпределят тези средства.
За Андреева този ресурс е достатъчен и може да се разпредели за сегашните екипи, както и за екипи от провинцията, ако се наложи да бъдат командировани в София.
По-рано днес парламентарната здравна комисия отхвърли законопроекта за промени в Закон за здравето на първо четене.
Днес опозицията - ГЕРБ и Атака, отхвърлиха реформата в здравеопазването, коментира лаконично здравният министър Таня Андреева.
Опозицията не се съгласи с две основни предложения - за закриване на Националния съвет по цени и реимбурсиране и трансформирането му в комисия към Министерство на здравеопазването и с предложението откриване на ново лечебно заведение да става само след разрешение на Министерството на здравеопазването още на ниво инвестиционно намерение.
Десислава Атанасова ГЕРБ защити продължаването на съществуването на Съвета по цени и реимбурсиране със статут на държавна агенция, както е в момента. Тя посочи, че той не трябва да се закрива и да преминава отново в ръцете на министерството, където по нейни думи редът на работата е порочен.
Татяна Бенишева, председател на Национален съвет по цени и реимбурсиране, защита на статуквото, като заяви, че само за миналата година съветът е намалил над 1 300 цени на медикаменти.
Здравният министър Таня Андреева посочи аргументите на вносителя в полза на преобразуването на Съвета, като подчерта, че министерството по никакъв начин не оспорва качеството на свършената работа, а единствената цел на промяната е министерството оттук нататък да има роля в създаването на лекарствената политика в страната.
Тя обясни, че без съмнение трябва да има нова политика на ценообразуване и затова е нужен орган, върху който министерството да има контролна функция. В момента здравното министерство не може да контролира Националния съвет по цени и реимбурсиране, а само да дава препоръки, обясни Андреева. Не на последно място тя изтъкна, че промяната е в интерес на пациентите, защото ще повиши и ефективното разходване на ресурса на НЗОК.
Председателят на здравната комисия Нигяр Джафер обяви, че ДПС е за промяна по отношение на статута на Съвета, но не като дирекция към МЗ, а за реформирането му към Министерството, но със запазване на досегашните му функции. Между двете четения на законопроекта от ДПС ще внесат поправки за това.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.