Полицията и ДАНС разбиха международна схема за пране на пари и източване на финансови средства от банки, съобщи в Русе главният секретар на МВР Светлозар Лазаров.
Става дума за трансгранична структура, която е създавала интернет страница, наподобяваща в голяма степен реална страница на банкови институции, основно на чужди банки - в Европа, в САЩ и в Австралия, като хакерите са поддържали заблуждението на титулярите на разплащателни сметки, използващи онлайн банкиране.
Щетите за банките са за милиони евро, като към момента става дума за повече от 1 млн. евро.
Следователят Вярка Дудева обясни, че са използвани различни варианти, като един от методите е свързан със заразяване на интернет сертификатите на чужди граждани с вируса "Троянски кон". По този начин се получава достъп до паролите и потребителските имена на титулярите на сметките, които са в чужбина, предаде БТА.
Така хакерите имали възможност да извършват преводи от името на титулярите на сметките - чужди граждани, и съответно да нареждат от техните сметки средства в различен размер към сметки, които са предварително открити на имената на български граждани - физически лица, търговски дружества или еднолични търговци.
Става дума за т.нар. "финансови мулета", които са имали в България между три и шест сметки в различни банки.
Извършваните преводи са били в размер между 1000 и 250 000 евро. Не всички пари са могли да бъдат изтеглени, тъй като при част от случаите банките са усетели, че се касае за неправомерна трансакция към сметки в България.
Началото на операцията е било поставено на 28 март. Извършени са обиски, претърсвания и изземвания на 36 адреса на територията на Русе, Варна и Разград. Иззети са пет автомобила, мобилни телефони, SIM-карти, устройства за онлайн банкиране, дебитни карти, лаптопи, таблети.
Окръжният прокурор Огнян Басарболиев заяви, че към момента е повдигнато обвинение на осем души - шестима мъже и две жени, на възраст между 30 и 40 години, които са от Русе и Разград.
Двама от тях са задържани за постоянно в ареста, един е с "домашен арест", а останалите са с други мярки за неотклонение. Групата е действала от 2011 година.
По досъдебното производство предстои множество действия в чужбина, свързани с установяването на хората, които са извършвали компютърните измами, както и на тези, които са получавали парите.
Към момента се счита, че крайните получатели са чужденци, като българите са били част от трансграничната
организирана група.
Разследването по случая продължава.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.