Учени от лондонския "Кингс Колидж" са успели да идентифицират осем гена, които контролират производството на важен хормон, свързан с дълголетието пише в. "Дейли Телеграф" Откритието е направено от д-р Гуан Чжай, който задълбочено изследвал хормона DHEAS с решаващо влияние върху процесите на стареене в човешкия организъм. Ако учените съумеят да манипулират ДНК-то на новооткритите гени, те ще могат да разкрият ключа към дълголетието и да избегнат някои болести, свързани със старостта.
Хормонът DHEAS е широко разпространен в човешкото тяло и отговаря за някои жизнени функции. Неговата концентрация е пикова, когато хората са на възраст между 25 и 30 години, а след това все повече се снижава, успоредно с остаряването. Когато навършим 85, в организма се запазват едва 5% от първоначалната му наличност.
Учените са установили пряка връзка между намаляващия хормон DHEAS и заболяванията от вида на диабет тип 2. Специалистите са изследвали нивата на DHEAS и около 2,5 милиона генетични варианта сред 14 846 души от Европа и САЩ. Така те са идентифицирали осемте гена, контролиращи концентрацията на DHEAS в човешкия организъм, пише вестникът.
Д-р Гуан Чжай твърди, че екипът му за пръв път се е натъкнал на генетични доказателства, че нивата на DHEAS са в
пряка зависимост със заболяванията, свързани с възрастта и със съкращаването или удължаването на живота.
"Надяваме се с генни манипулации или с генна терапия да забавим процесите на стареене в човешкия организъм, но още е рано да се каже колко ефективни могат да се окажат тези процедури", казва ученият.
Следващата задача, която си поставя изследователският екип, е да установи каква функция има всеки един от осемте идентифицирани гена и кой от тях най-силно влияе върху нивата на DHEAS в човешкия организъм.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.