IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Колко топла е била Земята преди 50 млн. г.

Температурите са били малко по-ниски от предполаганото

Снимка: NASA

Снимка: NASA

Американски и италиански учени установиха каква е била температурата на Земята преди 50 милиона години, когато концентрацията на въглероден двуокис е била много по-голяма, съобщи Сайънс дейли.

Изследването е първото, което сравнява многостранни геохимически и температурни показатели, с които определя годишните и сезонни температури. Резултатите ще помогнат за прогнозите на бъдещето на планетата ни.

Учените установиха, че през ранния еоцен преди 50 милиона години времето е било топло. В северния полярен кръг са живели крокодили, в Аляска е имало палми. Въпросът е колко по-топло е било на различните географски ширини.

Данните показват, че температурата на водата по субтропичното крайбрежие на Мексиканския залив е била около 27 градуса Целзий –  малко по-хладно, отколкото е установено от по-ранни изследвания. Сегашните температури там са средно 24 градуса.

В този район температурата не е варирала с повече от 3-5 градуса през сезоните, докато сега варира с 12 градуса. Полярните и субполярните райони, макар и по-топли от сега, не са били чак толкова горещи, колкото показват други изследвания.

За изследването учените са направили химически анализ на черупки от фосили и на органични материали, уловени в седименти. Резултатите показват, че парниковият ефект на въглеродния двуокис се надценява, макар и Земята през еоцена да е била наистина по-топла.

Според учените увеличаването на този газ наистина ще доведе до затопляне на климата, но то ще се изразява по-скоро в по-малко вариране на температурите.


(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата