Астероидът Лутеция, край който европейската сонда "Розета" прелетя през юли 2010 г., е плътна отломка от планетезимали - скални блокове, послужили за сформиране на всички планети в Слънчевата система, съобщи Франс прес.
"На практика за пръв път имаме свидетел на процеса на образуване на планетите - това е първият подобен обект, който наблюдаваме", заяви астрономът Стефан Ерар от Парижката обсерватория. Той е участвал в международния екип, който анализирал наблюденията, извършени с "Розета".
Сондата е направила над 400 снимки, на които се виждат много кратери по повърхността на астероида, открит през 1852 г. и кръстен с латинското име на френската столица. Лутеция се намира на 450 милиона км от Земята и е отломка от първичните планетезимали, от които преди повече от 4 милиарда години са се сформирали всички планети в Слънчевата система, са заключили учените.
На снимките се вижда обект, дълъг около 120 км и широк 100 км, със сложна геоложка структура и твърде голяма плътност за астероид.
"Обекти с подобни размери са се съхранили в приблизително същото състояние, в което са били, когато са се образували планетите, отбеляза Ерар. Смятаме, че не става дума за отломка от повече или по-малко древни сблъсъци, с каквито са свързани повечето обекти в астероидния пояс, а за една от отломките от
примитивната популация планетезимали."
В резултат на сблъсъци планетезималите са се комбинирали и в края на краищата са образували по-едри обекти - ембриони на планети.
Лутеция е с плътност 3,4 грама на кубичен сантиметър, която е сред най-големите за астероид, а максималната температура на повърхността му е минус 28 градуса по Целзий. Няма следи от хидратация на повърхността му, което означава, че астероидът някога вероятно е бил затоплен, поясни Ерар. Лутеция е съхранил следите от стари сблъсъци - бил е бомбардиран от по-малки астероиди, които са образували много кратери по повърхността му. Някои по-"млади" райони като северния полюс са покрити с дебел слой реголит (рехав хетерогенен материал), а свличания на терена са оставили видими следи.
Миналата година "Розета" мина на 3142 км от повърхността на Лутеция, който се намира в астероидния пояс между Марс и Юпитер. След като бе изстреляна през 2004 г., "Розета" трябва да се срещне с кометата 67/Р Чурюмов-Герасименко през 2014 г.
Резултатите от изследването са публикувани в сп. "Сайънс".
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.