Самоубийствата в Гърция са нараснали с една трета в резултат на суровите мерки за икономии, предприети от правителството през 2011 г. в отговор на кризата с държавния дълг на страната. Това показва изследване, цитирано от в. "Катимерини".
Гръцки и американски изследователи са проучили месечни статистически данни за самоубийствата в Гърция от 1983 г. до 2012 г., като тези данни са в контекста на събитията, свързани с програмите за икономии, членството на страната в еврозоната през 2002 г. и организирането на Олимпийските игри в Атина през 2004 г.
Анализът сочи, че самоубийствата в Гърция са отбелязали значителен ръст след въведените в страната мерки за икономии.
Най-много самоубийства са били регистрирани през юни 2011 г., след като гръцкото правителство обяви втори пакет мерки за икономии, включващи намаляване на заплатите на държавните служители и на разходите за социална защита.
По-специално самоубийствата на мъже и жени са нараснали с 35,7 на сто, като те са се случвали през месеците, когато са били изпълнявани тези мерки за икономии.
Самоубийствата при мъжете са се увеличили с 13,1 на сто след началото на рецесията през октомври 2008 г., а също и през април 2012 г., когато този ръст е бил 29,7 на сто, след като отчаян пенсионер извърши самоубийство на площад в Атина. Този акт шокира цялата страна.
Преценява се, че през май и юли 2012 г. броят на самоубийствата на месечна основа е достигнал най-високата си точка за последните 30 години, като 62 от 64 самоубийства са станали през тези два месеца.
Най-малко самоубийства, 14 на брой, е имало през февруари 1983 г. и ноември 1999 г.
Американският професор Чарлс Бранас смята, че не само икономическите политики са причина за ръста на самоубийствата, а и "публичните послания", съпровождащи тези политики. Според него мерките за икономии също са дали своето негативно отражение върху здравето на хората и са повлияли на самоубийствата.
/БТА/