Националите ни по баскетбол победиха световния шампион Германия с 67:62

Успехът бе първи за българите в квалификациите ЕвроБаскет 2025
Обновена: 25 фев 2024 21:41 | 25 фев 2024 19:16, Анисия Иванова
22
Снимка: БФБ

Мъжкият национален отбор на България постигна една от най-големите си и престижни победи в последноте години. Пред пълните до краен предел трибуни в „Арена Ботевград“ тимът ни срази световния шампион Германия с 67:62 във втория си мач от квалификациите за Евробаскет 2025. Двата отбора изиграха много оспорван двубой, а победителят бе определен в последните секунди.

Селекционерът Росен Барчовски избра в титулярния състав да започнат Павлин Иванов, натурализираният гард Коди Милър-Макинтайър, Христо Захариев, Йордан Минчев и Димитър Димитров.

Гостите взеха инициативата в началните минути и след първата четвърт водеха с 19:7. Много бързо обаче ролите се размениха. „Лъвовете“ стигнаха до пълен обрат след 13 поредни точки на старта на втория период, а след поредица от размени на водачеството, на почивката България водеше с 28:27.

Ниската резултатност се запази и през второто полувреме. Почти цялата трета четвърт вървеше кош за кош, а в края й Германия взе леко предимство при 45:39.

Баскетболистите на Барчовски обаче стартираха много силно последните десет минути и след 10 поредни точки само за три минути отново поведоха в резултата. Драмата продължи до последно, но "лъвовете" показаха характер и измъкнаха успеха.

Най-резултатен с 23 точки бе Коди Милър-Макинтайър. За съперника Оскар Да Силва се отчете с 15 точки и 12 борби.

В другата среща от групата по-късно днес Черна гора приема Швеция в Подгорица.

След този мач и двата отбора вече са с баланс 1-1 в групата. Следващият прозорец от квалификациите за Евробаскет 2025 ще е през ноември, когато България ще има два мача с Черна гора.